Foto: Freepik

Bohužel se stále jedná o křehkou elektroniku, která má omezenou životnost. Je proto důležité poznat, kdy vám váš mobilní telefon nebo tablet odchází, a co můžete udělat, abyste předešli nepříjemným situacím. Zde je podrobný průvodce varovnými signály a opatřeními, která byste měli zvážit.

Varovné signály:

 1. Náhlý pokles baterie: Pokud si všimnete, že se baterie vašeho zařízení začala rychle vybíjet, i když jste jej nedávno plně nabili, může to naznačovat, že něco není v pořádku. Současné mobilní telefony bohužel neumožňují výměnu baterie svépomocí. Její výměna v opravně pak může stát stejně, jako nový mobilní telefon.

 2. Neobvyklá aktivita: Změny v nastavení, nečekané notifikace nebo zprávy, které jste neodeslali, mohou signalizovat, že vaše zařízení bylo napadeno. I napadení hackery může být signálem, že váš mobil dosluhuje.

 3. Náhlý pokles výkonu: Zpomalení nebo neočekávané chování vašeho zařízení může být způsobeno škodlivým softwarem nebo neautorizovaným přístupem. Dalším důvodem je i zastaralý hardware. Jednoduše řečeno – váš mobilní telefon je příliš pomalý na moderní a aktualizované aplikace.

 4. Ztráta přístupu: Nemůžete se přihlásit do svých účtů, nebo se náhle nemůžete dostat k uloženým datům. Některé aplikace vydávají podporu pouze pro telefony s určitou verzí operačního systému. Pokud jste zaznamenali, že vám postupně aplikace odpírají podporu a schopnost aktualizovat, je čas koupit nový mobilní telefon.

Foto: Freepik

Některým situacím ale můžete zabránit a životnost mobilního telefonu prodloužit. Prodloužení životnosti mobilního telefonu je důležité z hlediska udržitelnosti, finančních úspor a efektivity. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:

 1. Pouzdro a ochranná fólie: Použití kvalitního pouzdra a ochranné fólie může zabránit poškození displeje a těla telefonu při pádech a nárazech. Některé telefony mají pouzdro i fólii přímo v krabičce již při nákupu.

 2. Čistota a údržba: Pravidelně čistěte telefon od prachu, nečistot a otisků prstů. Můžete použít měkký hadřík nebo mikrovlákno. Vyhněte se vniknutí vlhkosti do telefonu.

 3. Baterie: Nepřeplňujte baterii a nenechávejte ji úplně vybít. Udržujte ji v optimálním stavu, což je mezi 20-80 % kapacity. Kvalitní nabíječka je důležitá. Staré baterie je také možné vyměnit.

 4. Aktualizace softwaru: Pravidelně aktualizujte operační systém a aplikace. To zajišťuje nejen větší bezpečnost, ale může také zlepšit výkon telefonu.

 5. Omezení teploty: Chráňte telefon před extrémními teplotami – přílišným chladem i horkem.

 6. Paměť a úložiště: Nedopouštějte, aby byla paměť a úložiště zcela zaplněna. To může snížit rychlost a výkon telefonu.

 7. Nastavení úspory energie: Aktivujte režim úspory energie, když ho nepoužíváte aktivně, a omezte běh aplikací na pozadí.

 8. Opatrné nabíjení: Vyhněte se levným nekvalitním nabíječkám a kabelem. Dodržujte doporučené nabíjecí rychlosti.

 9. Reset továrních nastavení: Pokud telefon začne zpomalovat nebo se chovat nepředvídatelně, může být užitečné provést občasný reset na tovární nastavení.

 10. Recyklace a výměna: Když už je váš telefon zastaralý a neopravitelný, zvažte jeho recyklaci nebo výměnu za novější model.

 11. Zálohování: Nezapomínejte také na pravidelné zálohování vašich dat. Může se totiž stát, že mobilní telefon odejde ze dne na den a vy přijdete o vše.

Závěr

Dodržováním těchto tipů můžete prodloužit životnost svého mobilního telefonu a maximalizovat jeho výkon. Rozpoznat, že vám odchází mobil nebo tablet, může být zásadní pro ochranu vašich cenných osobních údajů a dat. Sledujte varovné signály a pravidelně provádějte bezpečnostní opatření, abyste minimalizovali riziko ohrožení.

Zdroj: EcoATM.com (odkaz)