Kdo věří dezinformacím o koronaviru má nízkou úroveň matematické gramotnosti, potvrdila studie.

Vědecká studie z Cambridgské univerzity se zabývala tím, co vede lidi uvěřit dezinformacím ohledně koronaviru. Podle výsledků je zřejmé, že lidé, kteří věří amatérským videům spíše než názoru epidemiologa mají zkrátka sníženou úroveň matematické gramotnosti a analytických schopností.

Zdroj: Pixabay

Mnoho lidí uvěřilo dezinformacím ohledně koronaviru, na které zareagovalo i YouTube a nechá všechny dezinformační videa smazat (viz náš článek). Nově se zjistilo, podle vědecké studie z Cambridgské univerzity, že lidé, kteří věří lžím o koronaviru mají obvykle nízkou úroveň matematické gramotnosti.

Pokud lidé chtějí pochopit pravdu, měli by na doporučení Cambridgské univerzity, zlepšit svoje analytické a kritické myšlení. Je zajímavé, že podle studie věří těmto dezinformacím hlavně mladí lidé. Původní cíl celého projektu bylo přijít na to, proč někteří lidé věří očividným dezinformacím o koronaviru nebo proč nedokážou pochopit, že odborník na viry je virolog či epidemiolog a ne lékař z jiného oboru.

Zjistilo se, že hlavním ukazatelem pro pochopení fake news a pro jistou odolnost je schopnost jedince dokázat široce aplikovat kvantitativní údaje. Aby tento projekt byl objektivní, zahrnul lidi z Irska, Španělska, Mexika, USA či Velké Británie. Všem účastníkům bylo předloženo několik analytický a početních testů. V rámci testů pak museli vyhodnocovat pravdivost výroků o COVID-19 nebo o 5G.

Dále jim bylo položeno několik otázek týkající se dodržování nejrůznějších opatření, která jsou v jejich zemi vládou nařízená a také zda jsou ochotni se případně nechat v budoucnu očkovat. Z testu dále vyplynula jednoduchá rovnice – čím více je člověk neochoten dodržovat daná opatření, tím větší je jeho náchylnost uvěřit fake news a tím menší je jeho úroveň matematické gramotnosti.

Zdroj: Novinky.cz

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

NAŠI PARTNEŘI

AUTOR WEBU: WWW.TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY:

ŽÁDNÝ ŠPEKY

ARCHIV
Follow Me