Zdroj: Pixabay
O tom, že již vyšla nová verze aplikace Ministerstva zdravotnictví eRouška 2.0 jsme Vás již informovali. První verze této aplikace se přes různá doporučování z nejvyšších míst nesetkala s přízní a za pět měsíců její existence byla stažena pouze do 270 tisíc zařízení. Naproti tomu druhá verze funguje prozatím jen pár dnů a za pouhých 24 hodin zaznamenala téměř totožný počet stažení, jako první verze za skoro půl roku.
„Za prvních 24 hodin si novou aplikaci eRouška stáhlo pro platformy Android a iOS 240 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že první verze aplikace měla za celou dobu od svého uvedení 270 tisíc stažení, považujeme to za obrovský úspěch.“
Renata Povolná, vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví
Druhá verze není jen vylepšení té první, ale jedná se prakticky o novou aplikaci, která pracuje na jiných principech již od základu. Místo prodloužené ruky hygieny mají nyní občané aplikaci, která shromažďuje všechna data, aktuální opatření a dokonce Vás i varuje, pokud jste se během posledních dvou týdnů setkal s někým nakaženým.
Sám ministr zdravotnictví, Adam Vojtěch, označuje tuto aplikaci jako informativní nástroj pro každého z nás. Celý princip fungování je velice primitivní. Aplikace eRouška využívá technologii Bluetooth na vašem chytrém telefonu. To kenuje veškerá zařízení v dosahu, která také disponují aplikací eRouška 2.0. Poté pomocí síly signálu zjistí, zda jste se k druhé osobě přiblížili na vzdálenost menší než dva metry po dobu delší než 15 minut.
Zdroj: Pixabay
Takovéto údaje jsou pak v aplikaci anonymně uloženy. V případě nákazy koronavirem dostane postižený od hygieny unikátní kód, který pak zadá do své aplikace. Ta se již postará, aby zaslala varování všem lidem, kteří přišli s postiženou osobou do kontaktu. Vzhledem k tomu, že aplikace běží na pozadí, může být zapnutá neustále. Je však logické, že aplikace nepozná, zda druhá osoba má roušku či zda vy sami nosíte respirátor FFP2.
Pokud i vy obdržíte do mobilního telefonu varovné hlášení, doporučuje se, abyste sledovali svůj zdravotní stav, vyhýbali se většímu shromáždění lidí a dodržovali všechna hygienická bezpečnostní doporučení. V případě, že zaznamenáte zhoršující se stav, obratem kontaktujte svého praktického lékaře.
Zdroj: Novinky.cz