Foto: Pexels

Robotické sekačky se staly jedním z nejmodernějších trendů v péči o zahradu. Slibují pohodlnost a efektivitu při udržování trávníku v optimálním stavu. Nicméně, jaké jsou skutečné výhody a nevýhody těchto automatizovaných zařízení? V tomto článku se podíváme na to, jak robotické sekačky mohou přispět k dokonalé zahradě, ale také na některá omezení, která by měli zahrádkáři zvážit.

Hlavní výhody robotických sekaček

1. Úspora času

 • Robotické sekačky pracují autonomně, což znamená, že majitel nemusí trávit hodiny sečením trávníku. To je obzvláště výhodné pro ty, kteří mají rušný životní styl.

2. Pravidelnost sekání

 • Robotické sekačky jsou schopné nastavit pravidelný režim sečení, což přispívá k udržení trávníku v optimálním stavu. Pravidelné sečení podporuje zdravý růst trávy.

3. Snížení rušivého hluku

 • V porovnání s tradičními benzínovými sekačkami jsou robotické sekačky mnohem tišší. To znamená, že mohou pracovat i během odpoledního klidu, aniž by rušily okolí.

4. Inteligentní navigace

 • Moderní robotické sekačky jsou vybaveny inteligentní navigací, která umožňuje efektivní pokrytí celé plochy trávníku a vyhýbání se překážkám.

5. Energetická efektivita

 • Většina robotických sekaček je navržena tak, aby byla energeticky úsporná. Mnoho modelů používá baterie a solární nabíjení, což je šetrné k životnímu prostředí.

Hlavní nevýhody robotických sekaček

1. Vysoká počáteční investice

 • Pořízení robotické sekačky může být dražší než klasická sekačka. Tato počáteční investice může být pro některé lidi omezujícím faktorem.

2. Nároky na instalaci

 • Pro optimální fungování robotické sekačky je často potřeba nainstalovat hranice nebo vodící dráty. To může být časově náročné a může vyžadovat odbornou instalaci.

3. Omezení plochy sekání

 • Některé modely mohou mít omezenou plochu, kterou jsou schopny pokrýt. Pro majitele rozsáhlých zahrad může být nutné více robotických sekaček nebo hledat jiná řešení.

4. Nutnost údržby

 • Ačkoli jsou robotické sekačky navrženy pro minimální údržbu, občas mohou vyžadovat čištění a údržbu, zejména v obdobích silného opadávání listí.

Tipy a rady pro správný výběr robotické sekačky

1. Velikost trávníku

 • Zvolte robotickou sekačku podle velikosti svého trávníku. Některé modely jsou vhodné pro menší zahrady, zatímco jiné jsou navrženy pro rozsáhlé plochy.

2. Vodící systém

 • Zvažte typ vodícího systému, který potřebujete. Některé modely vyžadují instalaci hranic nebo vodících drátů, zatímco jiné používají moderní technologie GPS a senzory.

3. Funkce samonabíjení

 • Modely s funkcí samonabíjení jsou výhodné pro ty, kteří chtějí co nejvíce využít solární energie nebo jiných energetických zdrojů.

4. Hlučnost

 • Pokud je pro vás důležitá hlučnost, vybírejte modely s nízkým hlukem, které nebudou rušit vás ani sousedy.

Robotické sekačky nabízejí řadu výhod, které mohou být klíčové pro majitele zahrad, kteří chtějí ušetřit čas a mít trávník v optimálním stavu. Nicméně, je důležité zvážit jak výhody, tak nevýhody, předtím než se rozhodnete pro pořízení tohoto moderního zařízení. S odpovídající volbou modelu a odborným přístupem k instalaci a údržbě může být robotická sekačka klíčovým prvkem vytváření krásné a dobře udržované zahrady.