Foto: IT pro Tebe, autor: Vendula Erlebachová

Co znamená operační paměť?

Operační paměť, také známá jako RAM (Random Access Memory), je klíčovou součástí každého počítače. Slouží jako dočasný úložný prostor pro data a instrukce, ke kterým procesor potřebuje rychlý a častý přístup. Operační paměť je nezbytná pro spouštění aplikací, provádění výpočtů a manipulaci s daty. Pokud je nedostatečně velká nebo pomalá, může omezovat výkonnost počítače a způsobovat prodlevy při práci s ním.

Jaký je účel operační paměti?

Můžeme si operační paměť představit jako pracovní stůl. Když máte všude nepořádek, položíte věci na stůl. Čím větší stůl máte, tím více věcí se tam vejde, a tím uspořádanější je váš prostor. Operační paměť můžeme zjednodušeně chápat podobně. Má několik klíčových funkcí:

 1. Spouštění aplikací: Když spustíme program, načte se z disku do operační paměti. To umožňuje procesoru rychlý přístup k programu a zrychluje načítání dat.

 2. Ukládání pracovních dat: Aktuálně používaná data jsou uchovávána v operační paměti, což umožňuje rychlý přístup k nim a snadnou manipulaci.

 3. Přechodné ukládání dat z procesoru: Procesor ukládá mezivýsledky mezi výpočty do operační paměti, což snižuje zátěž na procesor a urychluje výpočty.

 4. Zlepšení multitaskingu: Dostatečná operační paměť umožňuje spouštění a používání více aplikací současně bez zpomalení systému.

Foto: IT pro Tebe, autor: Vendula Erlebachová

Jak může operační paměť pozitivně ovlivnit výkon počítačových her?

Operační paměť má klíčový vliv na herní zážitek a na to, jaké hry můžeme na našem počítači vůbec hrát. Když se pustíme do náročných her, je důležité, aby počítač měl rychlý a efektivní přístup k herním datům. Můžeme to přirovnat k situaci, kdy čistíme místnost – čím větší máme pracovní plochu, tím snadněji se v ní pohybujeme. Rozšíření a zrychlení operační paměti může zvýšit herní výkon několika způsoby:

 1. Snížení čekací doby: Rychlejší paměť umožňuje rychlejší načítání úrovní a textur, což eliminuje nepříjemné prodlevy během hraní.

 2. Zvýšení počtu snímků za sekundu: Operační paměť ovlivňuje rychlost, jakou se data přenášejí mezi grafickou kartou a procesorem, což může zvýšit počet snímků za sekundu, které hra zobrazuje.

 3. Plynulejší multitasking: Dostatečně velká paměť umožňuje plynulé přepínání mezi hraním her a dalšími aplikacemi, aniž by došlo k poklesu herního výkonu.

 4. Stabilita systému: Kvalitní operační paměť pomáhá předcházet neočekávaným pádům her a systémovým chybám, což zlepšuje celkovou stabilitu počítače při hraní her.

Foto: IT pro Tebe, autor: Vendula Erlebachová

Jak si mohu samostatně vyměnit operační paměť?

Pokud vlastníte běžný stolní počítač, výměna operační paměti není nijak složitá a zvládnete ji i s minimálními technickými dovednostmi. Stačí mít trochu trpělivosti, soustředění a správný šroubovák na otevření počítačové skříně. Postup pro výměnu operační paměti je následující:

 1. Zjistěte kompatibilitu: Prvním krokem je zjistit, jaký typ paměti je kompatibilní s vaším počítačem, například typ DDR4, a zjistit, jakou kapacitu a rychlost váš systém podporuje. Tuto informaci lze snadno získat v nastavení počítače nebo na základní desce. Zjistěte specifikace a kompatibilitu základní desky online, abyste zjistili, zda je paměť kompatibilní. Například může vyžadovat sloty typu DDR4.

 2. Vypněte počítač: Než začnete s výměnou paměti, vypněte počítač, odpojte ho od elektrického proudu a odpojte všechny periferní zařízení.

 3. Otevřete počítačovou skříň: Odšroubujte kryt počítačové skříně, který umožní přístup k paměťovým slotům na základní desce.

 4. Vymontujte stávající paměť: Pokud chcete nahradit stávající paměť novou, jemně pohněte západkami na bocích paměťového slotu, aby se stávající paměť uvolnila. Poté ji opatrně vyjměte. Pokud si nejste jisti, můžete použít šroubovák nebo tužku a jemně na západky zatlačit.

 5. Namontujte novou paměť: Novou paměť vsuňte do volného paměťového slotu. Dbejte na to, aby byla paměť správně orientována – například paměť typu DDR4 má v dolní části malou mezeru, která není symetrická, takže ji lze vsunout pouze jedním směrem. Vložte paměť opatrně do slotu, dokud nezapadne, a západky by se měly automaticky zaseknout.

 6. Zkontrolujte instalaci: Ujistěte se, že je paměť správně usazena v slotu a že jsou západky uzavřeny. Západky by se měly automaticky zaseknout.

 7. Uzavřete počítačovou skříň: Vraťte kryt zpět na své místo, přišroubujte ho a znovu připojte periferní zařízení.

 8. Zapněte počítač a zkontrolujte, zda nová paměť funguje správně. Můžete to zjistit tím, že počítač úspěšně spustí a můžete prověřit funkčnost v BIOSu nebo pomocí programů jako HWInfo.

 

Foto: IT pro Tebe, autor: Vendula Erlebachová

Testování operační paměti ADATA Gammix DDR4 D35 XPG

V redakci jsme měli příležitost provést testování operační paměti ADATA Gammix DDR4 D35 XPG. Tato paměť prošla přísnými testy spolehlivosti, kompatibility a výkonu. S kapacitou 16 GB a rychlostí 3200 MHz je k dispozici několik variant, včetně těch s 8 GB a 32 GB kapacitou. Zpoždění CAS může být buď 16 nebo 18, což přispívá k vysokému výkonu.

Design a vzhled

Design není nejdůležitější faktor, ale paměť ADATA Gammix DDR4 D35 XPG přináší i estetický požitek. I když bude většina uživatelů tuto paměť skrývat za kovovým krytem počítače, má decentní trojúhelníkové linie, které dodávají prémiový vzhled.

Kompaktní design pro větší flexibilitu

Paměť Gammix D35 XPG se vyznačuje kompaktním nízkoprofilovým chladičem, což je ideální pro uživatele s omezeným prostorem. Snadná instalace do malých skříní je velkou výhodou této paměti.

Výkon a spolehlivost

Vývojáři této operační paměti se zaměřili na výběr kvalitních komponent, což se projevuje v jejím vynikajícím výkonu. Paměť nabízí provozní teplotu v rozmezí 0 °C až 85 °C, což je důležité pro stabilitu a spolehlivost systému.

Výkon operační paměti

Operační paměť Gammix D35 XPG exceluje díky použití špičkových komponent. Rychlý přístup procesoru a grafické karty k datům v paměti zajišťuje plynulý chod aplikací, her a celého systému. Paměť byla také testována na kompatibilitu s nejnovějšími AMD platformami, což zaručuje optimální výkon a přetaktovatelnost.

Závěr a doporučení

Operační paměť ADATA Gammix DDR4 D35 XPG je výkonným a odolným produktem, který uspokojí hráče i náročné uživatele. Díky kompaktnímu designu je vhodná i pro malé počítačové sestavy. Kvalitní komponenty zajišťují stabilitu a spolehlivost systému. Paměť je k dispozici ve variantách s kapacitami 8 GB, 16 GB a 32 GB, a nabízí rychlosti 3200 a 3600 MHz. Investice do kvalitní operační paměti může výrazně zvýšit výkon počítače, a proto ji můžeme doporučit.

Poděkování

Děkujeme společnosti ADATA za zapůjčení operační paměti ADATA Gammix DDR4 D35 XPG.