Foto: Pixabay

Provoz první komerční LTE sítě byl v roce 2012 za dveřmi. Lidé se těšili na novou vlajkovou loď Samsungu – Galaxy III a Windows spouštěl nový operační systém s číslovkou 8. 4. června 2012 se stalo ještě něco – začal fungovat e-shop Smarty.cz.

Za uplynulých 10 let Smarty.cz a skupina neustále rostli. „V prvním roce fungování jsme udělali obrat 100 milionů, loni to bylo přes 3 miliardy. A míříme pořád výš, řídíme se totiž heslem co neroste, uhyne. Pro letošek tak plánujeme obrat přes 4 miliardy korun. Pomůžou nám s tím i nové prodejny a také rozšíření businessu o nové vertikály a lepší práce se zákazníkem i nejrychleji rostoucí divize B2B“ odhaluje zakladatel a majitel skupiny Petr Syrůček.

Foto: Smarty.cz, se souhlasem společnosti

Původně měl e-shop v nabídce jen mobilní telefony, později přibyla i chytrá elektronika a loni i komplexní nabídka gamingu díky akvizici sítě JRC. „Telco, chytrá elektronika a gaming. Na to se zaměřujeme, protože to nejlépe umíme. Nikdy z nás nebude velké tržiště, kde si vedle chytré televize koupíte i sporák a granule pro psy. Takový business by mě ani mé kolegy nebavil,“ říká Petr Syrůček.

Superrychlý 3G internet a 4palcové displeje

V červnu 2012 byli mobilní nadšenci plni očekávání. Na trh totiž mířila nová vlajková loď Samsungu – Galaxy III. Za 15 500 korun (pro srovnání, průměrná mzda v roce 2012 činila zhruba 25 tisíc) telefon nabízel to nejlepší, co u telefonu vyšší třídy mohl člověk čekat. Mobil, který měl samozřejmě v nabídce i Smarty.cz, se chlubil podporou 3G sítí (v Česku se závratnou rychlostí 2Mb/s) a „extrémně velkým“ 4,8‘‘ AMOLED HD displejem s rozlišením 720 × 1280 bodů a možnosti zobrazení až 16 milionů barev. Chybět nemohl ani 8Mpx fotoaparát. Sečteno podtrženo, šlo tehdy o nejlepší telefon s Androidem na českém trhu.

V té době největší konkurent Samsungu, Apple, na českém trhu prodával iPhone 4s, první model s dnes už nepostradatelnou asistentkou Siri. „Ta ani po 10 letech stále nemluví česky. I přesto se však její dovednosti tehdy a dnes nedají srovnávat. V mezičase se naučila rozeznávat jednotlivé hlasy v domácnosti, odpovídat na složitější dotazy, předčítat zprávy, ovládat celou řadu příslušenství kompatibilní s Apple HomeKit a její rychlost se dramaticky zvýšila,“ popisuje Miloslav Winter, Apple Product Team Leader značky iWant. Kromě hlasové asistentky zvládal iPhone 4s natáčet videa v HD rozlišení, která si uživatel mohl pouštět na 3,5“ displeji. Nic přitom nevadilo, že si takto rychlá data člověk v Česku moc neužil. I s cenovkou začínající na 14 500 korunách šlo o model, který si málokterý fanoušek Applu nechal ujít.

Co před 10 lety měly telefony té nejvyšší třídy, je dnes nedostatečné i pro ty nejlevnější modely. „I telefony s cenovkou kolem 5 000 korun nabízejí fotoaparáty s rozlišením 32Mpx – například Xiaomi Redmi Note 11 má dokonce 4 fotoaparáty. To je dnes u většiny modelů samozřejmost,“ popisuje Jana Pokorná, Product Manager ze Smarty.

„Stejně tak je dnes u telefonů už standardem displej o velikosti 6 palců a více. „V porovnání s dobou před 10 lety telefony enormně vyrostly. A zatímco kdysi byla velikost mobilu spíše druhotný požadavek zákazníka, dnes jde spíše o primární záležitost zejména kvůli konzumaci obsahu,“ vysvětluje Miloslav Winter, Apple Product Team Leader značky iWant.

Velký skok kupředu se týká i konektivity zařízení. „Před 10 lety nebyly 3G sítě dostupné na celém území Česka, pokryty byly spíše větší aglomerace. Na zbytku země si lidé museli vystačit s EDGE. Dnes se 3G vypínají a Česko se rapidně pokrývá sítěmi 5. generace. Rychlost internetu je v porovnání s třetí generací zhruba stonásobná,“ dodává Winter.

Bluetooth sluchátka k mobilu nebo chytré hodinky?

Zatímco dnes jsou bezdrátová sluchátka u telefonu spíš samozřejmost, před 10 lety to prakticky jinak než s kabelem nešlo. Zatímco dnes jsou bezdrátová sluchátka u telefonu spíš samozřejmost, před 10 lety to prakticky jinak než s kabelem nešlo. „Bluetooth sluchátka u nás tvoří zhruba 90 % z prodejů sluchátek,“ popisuje Miloslav Winter. A zatímco v roce 2012 čekali audiofilové na nové sluchátka Sennheiser, které si s telefonem propojili skrze 3,5mm jack, dnes mezi ty nejžádanější patří AirPods nebo Galaxy Buds.

Podobně to je i u chytrých hodinek. Ty jsme měli v roce 2012 za obrovskou raritu. Sony v roce 2012 představilo nové SmartWatch, které měly ohromit dotykovým OLED displejem s rozlišením 128 × 128 bodů a ořezaným Androidem. Bezproblémová kompatibilita byla zaručena jen s telefony Sony, u dalších modelů bylo spárování někdy oříškem. „Dnes je kompatibilita mezi zařízeními různých výrobců, pokud se nebavíme o produktech Apple, který má vlastní ekosystém, v podstatě bez problému,“ připomíná Jana Pokorná.

Grafika o kilometry daleko

Zhruba za dvě měsíční výplaty si v roce 2012 mohl český hráč koupit herní mašinu HP Pavilion H9. Stroj s cenovkou kolem 45 tisíc korun byl vybaven v té době nejvýkonnějším procesorem Intel Core i7-3770K s frekvencí 3,5 GHz. Třešničkou na dortu byla grafická karta AMD Radeon HD7950 s 3 GB vlastní paměti. Ve výbavě sestavy nechyběly ani 16 GB operační paměti, pevný disk s kapacitou 2 TB a BluRay vypalovačka.

Jedním z posledních trendů je možnost sestavit si profesionálně svůj vlastní (herní) počítač, což nabízí řada prodejců hardware. Smarty.cz začal loni na podzim nabízet sestavy TIGO. „Momentálně běžný hráč je schopný do 45 tisíc korun si nechat postavit počítač na míru s procesorem i5-12600KF, který je ve hrách o 50% výkonnější a kdyby se jednalo o práci, tak takový běžný herní procesor dokáže odvést práci o 450% rychleji než o 10 let starší i7-3770K. 12600KF má dohromady 10 jader, 3770K mělo pouze 4. Samozřejmě nejdůležitější komponenta pro hraní je grafická karta, moderní grafická karta v této cenové lokaci dokáže vyprodukovat o 400% více snímku za sekundu než již zmíněná grafická karta AMD Radeon HD7950. Mluvíme konktrétně o grafické kartě AMD Radeon RX 6750 XT, která má už 12 GB vlastní paměti. Disponuje funkcemi Ray Tracingu, FSR a zvládne větší rozlišení, “ popisuje Tomáš Jílek, TIGO & Components Product Team Leader.