Některé druhy včel jsou dle zákona ryby, rozhodl soud v USA

V úterý změnil kalifornský soud výklad zákona o ohrožených druzích, konkrétně výklad definice ryb. Podle nového výkladu do této definice nově patří také čtyři druhy ohrožených včel. Díky tomuto zákonu tak nikdo nesmí hubit ani jedince, ani kolonii těchto včel, i kdyby byly přímo u něj v ložnici.

Foto: Pixabay

Již na základní škole musí každý školáček u nás vědět, že pstruh je ryba a včela je hmyz. Amerika je však země neomezených možností, a tak je zde zkrátka všechno možné. Například nedávno rozhodl kalifornský odvolací soud, že čtyři druhy včel jsou z pohledu legislativy považovány za ryby, a to podle zákona o ohrožených druzích.

Zákon z roku 1970 výslovně chránil „ryby“, které však byly definovány jako bezobratlé. Mimo to však tento zákon chránil i další bezobratlé živočichy, které spadali do říše ryb. Postupem času však do této kategorie spadly i hlemýždi a podle úterního rozsudku, který upravuje výklad tohoto zákona, sem spadají nově i včely.

Foto: Pixabay

Již v minulosti se zemědělci proti těmto úvahám bránili, a vrchní soud okresu Sacramento jim dal v roce 2020 za pravdu a uvedl, že zákon je určen pouze k ochraně bezobratlých živočichů žijících v mořských biotopech. Ochranáři naproti tomu uvádějí, že zařazení čmeláků mezi ohrožené druhy, i za cenu klasifikace do kategorie ryb, je pro ně nezbytné pro jejich přežití.

I když se to celé může zdát komické, ale v podstatě je to jen právní přesmyčka. Zákon totiž doslova uvádí jako definici toto: „ryba znamená divokou rybu, měkkýše, korýše, bezobratlé, obojživelníky nebo část, potěr nebo vajíčko kteréhokoli z těchto zvířat.“ Jediné, co právníci upravili je tak kategorie bezobratlých, která se nově nevztahuje jen na mořský biotop.

Jedná se o velice ohrožené druhy čmeláků Crotch, Franklin, Suckley a čmelák západní. V praxi pak jde o to, že pokud si některý z těchto druhů čmeláků vybuduje kolonii, je zákonem zakázáno ji zničit a hnízdo vyhubit. Smůla bude, pokud se někomu nastěhují například do baráku.

Zdroj: TheHill.com (odkaz), SacBee.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV