Voda ze Země uniká na Měsíc, kde prší! Čeští vědci mají podloženou teorii

Již od prvních počátků astronomie se lidstvo snaží zjistit, zda je na Měsíci voda. Nyní již víme, že zcela prokazatelně tam voda je. Nyní však tým, ve kterém jsou i čeští vědci, přišel s podloženou teorií, že na Měsíci prší voda ze Země.

Foto: Pixabay

Z našeho pohledu se zdá, že Měsíc je jen velká koule plná prachu, ale to je omyl. Na Měsíci se totiž zcela prokazatelně nachází voda a je jí možná více, než byste čekali. Původ této vody je z několika zdrojů, ale podle nové studie, na které se podíleli i čeští vědci, by část této vody mohla pocházet ze zemské atmosféry.

Na Měsíc by se pak dostala tato voda jednoduše – při průchodu Měsíce zemskou magnetosférou by tam jednoduše napršela. Toto vyhledávání ložisek vody na Měsíci může v budoucnu pomoci při osidlování Měsíce lidmi. Ti by tak nebyli závislí na zdrojích vody ze Země, ale byli by schopni vodu získat z tamních zdrojů.

Foto: Pixabay

Další zdroje vody jsou pravděpodobně komety a asteroidy, kde při dopadech na Měsíční povrch během několika miliard let reagovaly navzájem vodíkové a kyslíkové ionty. Největší množství vody se na Měsíc dostalo při samotném vzniku, kdy do Země narazila protoplaneta a tím vymrštila do vesmíru množství materiálu, který mnohdy skončil na Měsíci.

Podle nejnovější teorie se na Měsíc stále dostává voda ze Země, když Měsíc prolétá v pravidelných intervalech naší magnetosférou. Ta má podobu ohonu komety a právě tímto ohonem Měsíc prolétá každý měsíc a stráví zde několik dnů. Podle výpočtů vědců mohlo tímto způsobem na Měsíc napršet za jeho existenci až 3,5 biliard litrů vody.

Zdroj: CzechSight.cz (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV