Organizace CZ.NIC již zablokovala 858 domén

Na internetu se vyskytují nejrůznější webové stránky a ne všechny jsou rozhodně v pořádku. Existují bohužel i škodlivé a dezinformační weby. Právě na tyto weby si posvítilo sdružení CZ.NIC a zablokovalo již 858 domén.

Foto: Pixabay

Sdružení CZ.NIC je oficiálním správcem českých domén s koncovkou .CZ, a jako takové také dohlíží na to, jako stránky jsou na jeho doméně .cz registrované. Koncem minulého týdne uveřejnilo právě toto sdružení zprávu, že jen během dvou dnů zablokovalo 169 domén.

Počet zablokovaných webů tak nyní čítá 858 a jedná se vesměs o dezinformační a podvodné weby. Na seznam zablokovaných domén se můžou webové stránky dostat, když u registrátora domény nejsou vyplněny správné údaje, z rozhodnutí soudu a nebo jsou weby označeny jako dezinformační na základě článku 17 v pravidlech o registraci doménových jmen.

Foto: Pixabay

Tento seznam obsahuje aktuálně 858 webů a neustále se rozšiřuje. Jeho aktualizace probíhá každou hodinu. K této záležitosti se vyjádřil i výkonný ředitel CZ.NIC, Ondřej Filip, který uvedl, že jde o zvýšení transparentnosti při vyřazování doménových jmen z DNS. Doslova pak uvedl: „Smyslem zveřejnění tohoto seznamu je zvýšit transparentnost vyřazování jmen domén z DNS. Soupis z různých důvodů nevyhovujících domén bude pravidelně aktualizován a zájemci v něm vedle těchto záznamů najdou také důvody, proč k blokaci došlo. V tuto chvílí je zablokováno 760 jmen domén, platný seznam vyřazených jmen domén bude generován jednou za hodinu.“

Na tomto seznamu každý přehledně vidí nejen které domény jsou zablokované, ale je zde i uveden důvod, proč k blokaci došlo. Poměrně častým důvodem je pak dezinformační obsah, což je vidět u webů Protiproud.cz, ceskobezcenzury.cz, skrytapravda.cz, prvnizpravy.cz a mnoho dalších. Mnoho webů se do tohoto seznamu dostale také pro šíření dezinforamcí ohledně aktuálně probíhajícími konfliktu na Ukrajině. 

Představitelé sdružení CZ.NIC konzultovali tuto situaci s bezpečnostními složkami státu a zablokovali vybraně dezinformační weby, které jsou ohrožením pro naši národní bezpečnost. „Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Foto: Novinky.cz (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV
Follow Me