Google vypnul v Mapách zobrazování aktuální dopravy na Ukrajině, ochrání životy tisíců civilistů

Společnost Google se rozhodla ochránit obyčejné civilisty na Ukrajině tím, že vypne zobrazování aktuální hustoty dopravy. Právě zobrazování hustoty dopravy odráží anonymní polohu jednotlivých zařízení s operačním systémem Android. Nepřímo by tak tato jinak užitečná funkce mohla odhalit kryt civilistů či tajnou vojenskou základnu.

Foto: Pixabay

Jedna z funkcí, pro kterou mnoho řidičů používá Google Mapy jako navigaci při jízdě, je funkce sledování hustoty provozu v reálném čase. Přesně tuto funkci se však Google rozhodl vypnout na území Ukrajiny. Nejde o žádné sankce nebo postihy, ale tímto krokem chce ochránit chce ochránit civilní obyvatelstvo Ukrajiny před útokem armády sousední Ruské federace.

Tato funkce totiž využívá anonymní údaje o poloze shromážděné ze smartphonů Android, aby tak podle hustoty rozmístění jednotlivých zařízení dokázala aplikace odhadnout hustotu provozu i zalidnění obchodů. Podle odborníků by ale tato data mohla nabídnout průběh invaze i následných dopravních problémů na hranicích.

Foto: Pixabay

Google uvedl, že rozhodnutí deaktivovat tuto funkci bylo učiněno kvůli ochraně bezpečnosti místních uživatelů po konzultaci s ukrajinskými úřady. Funkce je zakázána pouze z globálního přístupu, ale živé dopravní informace budou i nadále k dispozici tamním řidičům, kteří využívají navigační funkce turn-by-turn.

Nechtěně by však tato aplikace mohla odhalit místa shromáždění civilistů i tajné ukrajinské vojenské základny. V minulosti se stalo, že data ze Snapchatu pomohla odhalit polohu amerických základen v íránské válce. Každopádně je jistě dobré co nejvíce ztížit dohledání základen ukrajinské armády i krytů s civilisty. Tento krok jednoznačně může ochránit tisíce životů.

Zdroj: TheVerge.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV