Astronauti na ISS evakuováni, Rusko sestřelilo blízký satelit

Dnes se posádka Mezinárodní vesmírné stanice musela rychle evakuovat do svých kosmických lodí pro případ, že Mezinárodní vesmírnou stanici zasáhne vesmírný odpad. Ten vznikl díky sestřelení satelitu Ruskou armádou.

Foto: Pixabay

Na Mezinárodní vesmírné stanici vznikla dnes velice neočekávaná situace, kdy se museli kosmonauti pro jistotu přesunout do svých kosmických lodí Crew Dragon a Sojuz. Mezinárodní vesmírná stanice totiž prolétala polem trosek a hrozilo, že tento vesmírný odpad může zasáhnout přímo Mezinárodní vesmírnou stanici. Nešlo o žádný preventivní nácvik, ale o urgentní situaci, která vyžadovala neprodlené přesunutí do bezpečí.

V případě srážky byly obě kosmické lodě připraveny se odpojit od Mezinárodní vesmírné stanice a nouzově se vrátit zpět na Zemi. Naštěstí to však nebylo nutné a astronauti se po nějaké době mohli vrátit zpět na stanici. Když se však astronauti chystali ke spánku, dostali pokyn od velitelství v Houstonu, aby pro jistotu ponechali veškeré poklopy na palubě vesmírné stanice uzavřené pro případ, že během následujících hodin dojde ke nějaké kolizi.

Foto: Pixabay

Astronauti sami přiznávají, že se těší, až se vše zase vrátí do normálu. NASA obratem začala řešit, kde se na nízké oběžné dráze vlastně vzalo takové množství trosek a podle všech indicií zjistila, že ruská armáda provedla v pondělí test, při kterém sestřelila vlastní satelit. Americké ministerstvo obrany se v tuto chvíli snaží lokalizovat přesný výskyt všech trosek.

Podle odborníků na satelitní a orbitální dynamiku je však věc díky veřejně dostupným údajům a pozorování naprosto jasná. Ruská armáda musela v pondělí mezi 2:00 a 5:00 UTC odpálit raketu Nudol země-vesmír ze svého kosmodromu Plesetsk ležícím na severu země. Tato střela měla zasáhnout dvoutunový satelit Cosmos 1408, který byl vypuštěn již v roce 1982 a pomalu ztrácel výšku. Ta se v současné době pohybovala okolo 450 km nad Zemí.

NASA uvedla, že prozatím eviduje více než 1500 kusů trosek vzniklých po tomto sestřelení a další sta tisíce nesledovatelných úlomků. Trochu zarážející je, že Ruská strana o tomto záměru vůbec neinformovala a navíc ani neposkytla NASA žádnou formální odpověď. Ze strany USA šlo o nezodpovědné a pohoršující chování Ruska, které je protichůdné s trvalým udržením pořádku ve vesmíru.

Zdroj: ArsTechnica.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

NAŠI PARTNEŘI

AUTOR WEBU: WWW.TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY:

ŽÁDNÝ ŠPEKY

ARCHIV