Aplikace eRouška zachraňovala života, teď byla ukončena

Aplikace eRouška v době, kdy byla spuštěna, byla stěžejním nástrojem pro chytré trasování. I když chce nová vláda masivně trasovat, rozhodla se ukončit tuto aplikaci. Její zásluhy jsou však jednoznačné, protože rozeslala více než 400 tisíc upozornění na rizikový kontakt. Těžko říci, kolika lidem takto zachránila život.

Foto: Pixabay

Vláda Andreje Babiše přišla na počátku pandemie s mobilní aplikací pro chytrou karanténu eRouška. Všem, kteří tuto aplikaci nainstalovali do svého mobilního telefonu pak eRouška sbírala veškeré údaje o rizikových kontaktech.

Během svého aktivního období poslala více než 400 tisíc upozornění na rizikový kontakt. I když nová vláda chce pandemii čelit masivním trasováním, oznámilo ministerstvo zdravotnictví, že aplikace bude ukončena. Podle oficiálního vyjádření na Twitteru prý s ohledem na proočkovanost, další nástroje a vývoj epidemie již nadále není potřeba.

Aplikace byla vypnuta k poslednímu říjnu a v té době ji aktivně používalo půl milionu uživatelů. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví je stejně většina uživatelů, kteří mají eRoušku stále ještě aktivní, již naočkována. Nová vláda se prý chce spoléhat na O-T-N (očkování, test, prodělaná nemoc) a také na nové aplikace Tečka a čTečka, které hlídají platné certifikáty.

Samotná aplikace eRouška prý nebude po deaktivaci provádět žádné operace, a to ani na pozadí. Navíc má zabírat naprosté minimum místa. Veškerá sebraná data pak můžete vymazat přímo v aplikaci, popřípadě budou automaticky smazána do dvou týdnu od deaktivace. Zda je tento krok moudrý ukáže až čas.

Zdroj: iRozhlas.cz (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV