Kvůli ruskému filmu došlo na ISS málem k nejhoršímu, posádka dnes přistála

Ruští filmaři se rozhodli natočit historicky první film ve vesmíru, konkrétně pak na Mezinárodní vesmírné stanici. Předběhli tak Toma Cruise, který má zájem natočit zde další díl Mission Impossible. Ruští filmaři dnes přistáli v pořádku, ale při testování přistávacího modulu vychýlili ISS na 30 minut ze své dráhy. Ta se tak nekontrolovaně řítila vesmírem.

Foto: Pixabay

Minulý rok oznámil Tom Cruise, že chce natočit další díl slavné série Mission Impossible spolu s režisérem Dougem Limanem přímo ve vesmíru, konkrétně pak na Mezinárodní vesmírné stanici. Podle původních odhadů to měl být první film natáčený skutečně ve vesmíru.

I když se z této myšlenky neustoupilo a další pokračování Mission Impossible se má skutečně natáčet ve vesmíru, první film to dozajista nebude. První film právě natočili filmaři z Ruské federace, kteří odletěli na Mezinárodní vesmírnou stanici již 5. října ve složení režisér Klim Šipenko a herečka Jilije Peresildová.

Na ISS se pak dostali pomocí Sojuz MS-19 a jejich cílem bylo natáčení zajímavého filmu s názvem „Výzva,“ kde cílem hlavní hrdinky bylo dostat se na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde bylo zapotřebí provést v improvizovaných podmínkách stavu bez tíže náročnou operaci. Fakt, že režisér ani herečka nikdy ve vesmíru nebyly by pak měl jen dodat na autenticitě a přesvědčivosti.

Foto: Pixabay

Dnes se po dvanácti dnech vrátila jak herečka, tak režisér, úspěšně ze svého vesmírného dobrodružství, a to spolu s kosmonautem Olegem Novitskijm. Zpátky na Zem se dostali v raketě Sojuz MS-18 a přistáli zhruba v 12:35 SEČ do oblasti východního Kazachstánu. Ještě během dneška pak budou přemístěni zpět do rodného Ruska.

Před odstartováním se pak standardně kontroloval přistávací modul Sojuz-18, která měl drobné problémy a jeho trysky se nevypnuly ve správný čas. Díky tomu došlo dokonce k vychýlení celé Mezinárodní vesmírné stanice. Do 30 minut naštěstí astronauti dostali svou Mezinárodní vesmírnou stanici opět pod kontrolu. Za poslední rok se však jedná o druhý incident způsobený ruským plavidlem. Kdy bude oficiální premiéra nového filmu se však v tuto chvíli ještě neví, ale filmoví kritici se již nemohou dočkat.

Zdroj: TheVerge.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV