Foto: Pixabay

“Na základě dat společnosti Microsoft, která v dubnu hlásila skoro 100% roční nárůst v používání MS Teams z 75 na 145 milionů uživatelů, jsme se chtěli podívat, jak jsou na tom české startupy z hlediska používání služeb od MS a od Googlu,” říká Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

 

S hlavou v cloudu

Největší rozdíl mezi službami od těchto společností je to, že vše od Googlu se nachází kompletně v cloudu. Microsoft sice tuto možnost nabízí také, ale funkcionalita je oproti programu v počítači i G-Drivu značně omezena. Nic se nemusí instalovat a zprovoznění tak trvá řádově několik minut. “Tato jednoduchost je z našeho pohledu hlavním argumentem pro Google Workplace ve startupovém prostředí. Vše máte nastavené během chvíle a můžete začít fungovat, kolaborovat, sdílet nápady, soubory a mnoho dalšího. A když potřebujete přizvat ke spolupráci kohokoliv jiného, stačí mu připojení k internetu a jeden odkaz. Takovouhle flexibilitu startupy přesně potřebuji, ” komentuje Mikschik.

 

Souboj titánů

Google a Microsoft jsou obrovští rivalové v oblasti poskytování kancelářských balíčků a cloudových služeb zaměřených na spolupráci. Pokud počítáme i běžné uživatele, tak se Microsoft dle dat webu Statista v květnu tohoto roku dostal do vedení a ukrojil si celkově 47,5 % tržního podílu v oblasti softwaru. Ještě donedávna byl ve vedení právě Google.

 

“Je zajímavé sledovat tento souboj technologických gigantů. V jistém slova smyslu se jedná o zápas mezi cloudem a on premise (software nainstalovaným přímo v počítači), protože produkty Microsoftu jsou stavěné spíše pro instalaci na disk počítače. A z mého pohledu je jen otázkou času, kdy inovace vyhraje,” dodává Mikschik.

 

Startupisté mají jasno

“V týmu jsme všichni používali Gmail, ale síla zvyku nás nutila chvilku používat MS Office, ale Workspace se tak rychle vyvinul, že dnes už nepotřebujeme další nástroj. Kromě online dokumentů a kalendáře oceňujeme také přihlašování do dalších služeb pomocí jednoho účtu Google, které nám šetří starosti s vytvářením/ rušením účtů na spoustě SaaS služeb, bez kterých se dnes firmy neobejdou,” komentuje Jan Ševčík, CEO Snadnee.

Jaroslav Machaň, Chief Customer Officer z Revolgy, dodává: “Z naší zkušenosti víme, že start-upy potřebují řešení, která drží krok s jejich nároky na produktivitu a růst. Pokud se to dá spojit s nízkou cenou, je to ideální scénář. Důvodů, proč tyto firmy často přecházejí na Google Workspace je několik – skvělá funkčnost, na kterou jsou lidé zvyklí, příznivá cena a především výborná škálovatelnost, o čemž svědčí například naše práce s VC fondy, které Google Workspace doporučují start-upům ve svém portfoliu.”

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Startupjobs.cz