Foto: Pixabay

„Stavba před kolaudací se pojišťuje speciálním pojištěním na rozestavěné nemovitosti se specifickými parametry a požadavky. Mezi ně patří zejména nutné zabezpečení stavby a stavebního materiálu. Úroveň nutného zabezpečení si určí každá pojišťovna zvlášť, obecně se doporučuje alespoň plot, a to vyšší než 150 cm,“ radí Aleš Rothbarth, odborník na různé druhy komerčního pojištění z online srovnávacího portálu Klik.cz, kde získáte na pár kliknutí přehled o nejlepších cenových nabídkách na českém trhu.

„Stavbu je vhodné pojistit na budoucí hodnotu domu, neboť při výstavbě dochází k pravidelnému zvyšování hodnoty nemovitosti a stanovením konečné hodnoty není nutné pojistnou částku neustále upravovat.“ Výhodou je, že pojištění na rozestavěné nemovitosti bývá v průměru o třicet procent levnější než pojištění dokončené a obydlené nemovitosti.

Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti

Oba druhy pojištění se od sebe liší celkem výrazně. „Zatímco pojištění domácnosti se vztahuje na samotné vybavení domu či bytu, ať už se jedná o nábytek, elektrospotřebiče nebo třeba uložené šperky či peníze, pojištění nemovitosti se soustředí na stavbu jako takovou. U pojištění nemovitosti jsou tak předmětem pojistky například stěny, střecha, stropy, okapy, ale také různé vedlejší stavby. Obě pojištění se však i přes rozdílnost navzájem prolínají,“ vysvětluje Aleš Rothbarth. Zatímco například cena pojištění automobilů stále stoupá, u pojištění nemovitosti a domácnosti platí zcela opačná situace. I z toho důvodu je dobré pojištění nemovitosti začít řešit s využitím online srovnávačů s chytrými kalkulačkami, díky kterým může vysoké procento lidí citelně ušetřit.

Foto: Pixabay

Co se rozumí vedlejšími stavbami

„V kontextu pojištění nemovitosti rozumíme vedlejšími stavbami takové související stavby, které se nacházejí na pozemku s pojištěnou nemovitostí,“ říká Rothbarth z Klik.cz. Nejčastěji se jedná o různé garáže, zahradní chatky či altánky, stodoly, opěrné zdi, kůlny, dílny, bazény, studny, přístavky, přístřešky, skleníky, oplocení nebo jiné nebytové prostory.

Pokud chcete pojistit vedlejší stavbu, standardním postupem je jejich doplnění do pojistné smlouvy na pojištění nemovitosti hlavního objektu. Každé vedlejší stavbě je určena vlastní pojistná částka, na kterou je stavba pojištěna a o kterou se zvedá celková pojistná částka uvedená ve smlouvě. Tyto stavby jsou potom pojištěny proti stejným rizikům jako hlavní budova. Každá pojišťovna má rozdílné pojistné podmínky, proto je vždy potřeba se důkladně přesvědčit, které z uvedených staveb je možné u dané pojišťovny pojistit a za jakých podmínek.

Zdroj: Informace poskytnuté společností Porovnej24.cz