Bude válku řídit umělá inteligence? Británie ji začala již nasazovat do armády.

Britská armáda oficiálně potvrdila, že historicky poprvé použila umělou inteligenci během svého cvičení Spring Storm jako součást operace Cabrit v Estonsku. Vojáci z 20. obrněné pěší brigády použili tuto moderní technologii, aby lépe zmapovala okolní terén a celé prostředí. Díky rychlému vývoji této technologie je v současné době umělá inteligence schopna zpracovat neuvěřitelné množství dat.

Foto: Pixabay

Díky dobře a rychle zpracovaným informacím o okolním terénu může následně armáda naplánovat jednotlivé činnosti či operace. Podle generálmajora, Jonathana Cola, vycházelo toto první nasazení umělé inteligence do ostré praxe z úzké spolupráce mezi britským ministerstvem obrany a jednotlivými průmyslovými partnery, kteří speciální umělou inteligenci vyvinuly přímo pro potřeby armády.

Generálmajor přiznává, že pro vedení úspěšné bojové strategie jsou včasné a detailní informace naprosto klíčové. Navíc tato technologie může pracovat jak s lokálními daty tak s cloudem a výrazně prý šetří čas vojákům i velícím důstojníkům. Důvodem je skutečnost, že britský premiér je příznivcem moderních technologií a na vývoj umělé inteligence pro armádu a vývoj dalších technologií uvolnil ze státního rozpočtu o 24 miliard liber více než v předcházejícím období.

Foto: Pixabay

Konkrétně do vývoje umělé inteligence a autonomních systémů pak hodlá britská vláda investovat v příštích čtyřech letech více než 6,6 miliard liber. Velitel 20. obrněné pěší brigády, major James Mcevoy, potvrdil výjimečnost systému a přiznal, že umělá inteligence dokonce předčila očekávání všech, a to jak svou rychlostí či úrovní analýzy.

Velení britských ozbrojených sil však potvrdilo, že umělou inteligenci chtějí využívat stále častěji. Prozatím jen pro předpovídání chování u protivníků, provádění průzkumu či předávání zpravodajských informací v reálném čase přímo z bojiště. Dobrá zpráva je, že se v tuto chvíli neuvažuje o nasazení umělé inteligence pro ostrý boj. Podle některých kritiků této technologie je to jen otázka času.

Zdroj: Gov.uk (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV