Facebook vykrádá vaše soukromí přes Messanger, uživatelé ho opouštějí

I když se v poslední době řeší ze všech chatovacích aplikací především WhatsApp, je potřeba se také spravedlivě kouknout na jeho kolegu ze stejné stáje, Messenger. Předně je zapotřebí říci, že WhatsApp má jednu obrovskou bezpečnostní výhodu, a to je end-to-end šifrování, což znamená, že od doby odeslání, do přečtení adresátem zůstává konverzace šifrovaná a tím pádem i chráněná.

Foto: Pixabay

Toto šifrování bychom však v Messengeru hledali marně, i když vedení Facebooku předeslalo, že by do budoucna zavedl end-to-end šifrování i pro Messenger. Když spojíme skutečnost, že zde není šifrování s tím, že Facebook rozhodně není ten, který by v bezpečnosti a péči o svěřená data uživatelů nějak vynikal, je zde možná důvod začít přemýšlet.

Jedním z důvodů, proč ještě Facebook nezavedl šifrování je podle šéfa britské královské kontrarozvědky MI5, Kena McCalluma, skutečnost, že v současném stavu může Facebook kontrolovat svou síť stoprocentně, a to včetně komunikace teroristů, drogových dealerů či sexuálních predátorů. V momentě, kdy by zavedl šifrování, nahrál by tak všem těmto ilegálním činnostem.

Foto: Pixabay

Na druhou stranu vše není tak krásně bílé, Facebook má samozřejmě k vaší konverzaci plný přístup. Podle výzkumu Tommyho Myska a Talaje Haj Bakryma je zřejmé, že Facebook dokonce automaticky stahuje veškeré soubory, fotky, audio nahrávky či odkazy na webové stránky, které si zasíláte v soukromé konverzaci.

Pokud tedy někomu pošlete odkaz na sdílené album na Google Disku, Facebook si obratem zcela prokazatelně obsah vašeho Google Disku stáhne k sobě. V případě nějakého úniku dat by se klidně mohli objevit vaše dokumenty na veřejnosti. To je vlastně i primární důvod úspěch WhatsAppu, Mnoho lidí preferuje raději šifrovanou konverzaci, protože vědí, že je menší pravděpodobnost, že budou odposloucháváni. Vzhledem k tomu, že WhasApp již také shání souhlasy uživatelů ke sběru dat, není divu, že lidé raději volí chatovací aplikace Signal či Telegram.

Zdroj: Forbes.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV