Foto: Pixabay

Mezinárodní tým začal na projektu autonomního létajícího záchranného prostředku pracovat loni v červnu a po několika měsících má připravenou celou technickou dokumentaci, 3D model a absolvované simulace působení vnějších vlivů na vozidlo. Své využití najde E-way Rescue Roadster jak v rámci integrovaného záchranného systému, tak i v běžném městském prostředí, kde bude sloužit ke snadnějšímu pohybu osob. Vozidla by totiž měla mezi sebou komunikovat a vytvořit tak dopravní ekosystém (collective intelligence transportation), který bude předcházet nehodám či kolonám.

I když jednotliví členové týmu pracovali v různých časových pásmech, mohli současně vytvářet jeden projekt. Díky cloudové aplikaci 3DEXPERIENCE měli neustále k dispozici stejný soubor dat, plynulý přehled o změnách a nutných úkonech, jednotnou komunikační platformu a především prvotřídní projekční software. Ten jim umožnil nejen 3D modelování technických součástí i celého modelu, ale i testování návrhů a simulace. Zároveň jim software od společnosti Dassault Systèmes umožnil pracovat ve webové aplikaci, díky čemuž měli přístup k celé škále dovedností 3DEXPERIENCE řešení například v notebooku nebo na tabletu, a mohli tak pracovat opravdu odkudkoli.

Foto: poskytnuto společností Dassault Systèmes

Konstrukce vozidla si vyžádala detailní technické nákresy podvozku, motorů a vrtulí či interiéru přepravní kapsule. Tým se například musel vypořádat s problémem, kdy kola bránila vysunutí sklopných ramen nesoucích vrtule. Rozsah jejich pohybu byl navíc omezen velikostí a umístěním motoru, který je poháněl. Díky cloudové aplikaci navrhl strojní inženýr řešení pro miniaturizaci motoru, aniž by se snížil jeho výkon.

„Pomocí generativního designu řešení CATIA se nám podařilo snížit celkovou hmotnost vozidla, přičemž nedošlo ke snížení odolnosti konstrukce. Díky lehčí konstrukci jsme mohli snížit spotřebu energie, a tedy odpovídajícím způsobem upravit i specifikaci motoru,“ říká Tony Parez-Edo Martin stojící za návrhem
E-way Rescue Roadsteru.

Díky zapojení lékařky byly při konstrukci vozidla zohledněny i požadavky na optimální převoz pacientů. Pro jejich transport jsou důležitými faktory vnitřní teplota a cirkulace vzduchu v kabině, které musí být stabilní bez ohledu na vnější podmínky. Díky programové komponentě simulující proudění kapalin a vzduchu v kabině odhalil tým potřebu přidat větrací mřížky na zadní část vozidla.

Autonomní létající záchranka v současnosti vstupuje do další fáze projektu, což se jí podařilo jen díky výkonnému cloudovému nástroji pro spolupráci, design a simulaci.

Zdroj: tisková zpráva Dassault Systèmes