EU chce zakázat vymáhání souhlasu s podmínkami WhatsAppu, je to nezákonné

Německý úřad pro ochranu osobních údajů se rozhodl zakázat WhatsAppu vyžadovat akceptování nových podmínek. Ten se však rozhodl překročit zákon. Německý úřad chce však apelovat na Evropskou unii, aby zákaz zavedla po celé Evropské unii.

Foto: Pixabay

V posledních týdnech se v médiích poměrně často propírá WhatsApp a to, jak se zachoval ke svým uživatelům. Řeč je o nových obchodních podmínkách a zpracování osobních údajů ve prospěch mateřské společnosti Facebook, která tyto informace následně využívá pro zobrazování personalisované reklamy.

Tyto podmínky vejdou v platnost již tuto sobotu 15. května, takže již nezbývá moc času rozhodnout se, zda své údaje poskytnete Facebooku nebo ne. Je pravda, že mnoha uživatelům tato změna nijak nevadí a zkrátka toto upozornění slepě odklikly. Někteří se však s tímto nechtějí smířit.

Foto: Pixabay

Jedním z nich je i německý Komisař pro ochranu dat a svobodu informací. Tento německý úřad se však domnívá, že nové podmínky WhatsAppu jsou protizákonné. Proto se rozhodl, že od 11. května zakáže Facebooku zpracovávat údaje o uživatelích z WhatsAppu. Německý zákaz začne platit jen několik dní před zavedením nových podmínek.

Německý úřad se totiž domnívá, že nové podmínky jsou v přímém rozporu s legislativou zakotvenou v GDPR. Celý spor se začal v Hamburku a sám WhatsApp přiznal, že zde došlo prý k nepochopení účelu zavedení nových podmínek. WhatsApp se však rozhodl ignorovat německé úřady, protože se domnívá, že neexistuje žádný legitimní důvod.

Je však pravděpodobné, že další zákazy budou přibývat, a to po celém území Evropské unie. Německý úřad chce totiž apelovat na Evropský sbor pro ochranu osobních údajů, aby toto rozhodnutí přijal celoplošně pro všechny země unie.

Zdroj: Reuters.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV