Česká republika je terčem hackerských útoků, proběhne jich přes 10 000 denně

Správce české národní domény CZ.NIC uveřejnil zprávu, podle které jsou české domácnosti pod neustálou palbou hackerských útoků. Podle statistických údajů získaných z routerů Turris Omnia jich je přes 10 000 denně.

Foto: Pixabay

Každý, kdo se alespoň občas pohybuje v digitálním prostoru a využívá moderní zařízení je potencionální obětí hackerského útoku. Tyto útoky pak mají podobu krádeže uživatelských hesel, podvodných stránek či krádeže peněz z bankovního účtu.

Podle bezpečnostních expertů jsou naše domácnosti (české, moravské i slezské) vystaveny 10 000 hackerských útoků denně. Tyto data pak vyplývají z údajů získaných z routerů Turris Omnia či hardwarových firewallů Turris Shield.

Foto: Pixabay

Tyto české routery jsou vyráběny správcem české národní domény CZ.NIC. Právě díky tomu má CZ.NIC poměrně dobrý přehled o zachycených útocích. Podle odborníků z CZ.NIC si lidé neumějí dostatečně zabezpečit své soukromí. Tento případ pak přirovnávají k situaci, kdy opouštíte svůj byt a raději zamknete dveře, aby vás někdo nevykradl.

V metafoře k routeru ale lidé nechávají dveře zcela otevřené. Když už se pak najde někdo, kdo použije heslo, jde zpravidla o velice slabé, jako „password, admin nebo 12345.“ Hackeři pracují velice intenzivně na tom, aby se do našich domácností nabourali, ať s tím souhlasíme či nikoliv. Podle dostupných dat je v tuto chvíli nejobávanějším virem Dridex a IcedID, což jsou bankovní trojani šířeni pomocí spamové kampaně. Na phishing je pak specialista třetí nejobávanější vir, a to Lokibot, který se šíří přes e-maily a snaží se získat především hesla ke kryptopeněženkám.

Zdroj: Novinky.cz (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV