Výroba elektřiny v Černobylu je obnovena, prohlásila ukrajinská vláda

Jaderný výbuch v Černobylu byla největší jaderná katastrofa v Evropě v minulém století. Vzhledem k tomu, že k této elektrárně byla zavedena kompletní rozvodná síť, se ukrajinská vláda rozhodla obnovit výrobu elektrické energie na tomto místě. Místo jaderné však sáhla vláda po solární.

Foto: Pixabay

Výbuch jaderné elektrárny v Černobylu byla velká tragédie, která se odehrála již před 35 lety. Nad vybuchlým reaktorem následně vznikl sarkofág, aby radioaktivita neunikala zbytečně do okolního prostředí. Tento sarkofág však byl dělaný narychlo, a proto vydržel jen 30 let. Nedávno se proto nad Černobylskou elektrárnou vybudoval nový.

Ukrajinská vláda navíc zjistila, že k této elektrárně je zavedena kompletní elektrická rozvodná síť, a proto se rozhodla tento potenciál využít. Sarkofág a jeho okolí pak bylo pokryto 3 800 solárními panely, které dokáží vyrobit elektřinu pro 2 000 domácností. Tento ukrajinsko-německý projekt vyšel vládu na milion eur, což je v přepočtu asi 28 milionů korun.

Zajímavostí je, že elektřina se přestala vyrábět v Černobylu až v roce 2000. Od té doby jsou solární panely prvním pokusem pro obnovení produkce elektřiny v této zamořené oblasti. Jde o další pokus Kyjeva snížit svou závislost na rusku a jeho zdrojích.

Zdroj: Solarchernobyl.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

NAŠI PARTNEŘI

AUTOR WEBU: WWW.TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY:

ŽÁDNÝ ŠPEKY

ARCHIV