Pes pro nevidomé půjde na pracák, vystřídá ho robotický gepard

Nejznámějším tvůrcem robotů je pravděpodobně Boston Dynamics. Ta se však soustředí hlavně na roboty do průmyslových oblastí, kam je může prodat za mnohonásobně více. Nyní přichází robotický gepard, podobný Spotu, který v budoucnu vystřídá vodící psy pro nevidomé.

Foto: Pixabay

Někteří spoluobčané bohužel trpí těžkými zdravotními omezeními pohybu, stravovacími omezeními či omezeními některých smyslových orgánů. Vývojáři moderních technologií se především soustředí na vývoj technologií pro průmysl a medicínu, což jsou nejlépe finančně ohodnocené trhy. Bohužel právě na lidi s různými omezeními se často zapomíná.

Nyní však přišla výjimka v podobě robotického geparda, který má nahradit nevidomým lidem vodícího psa. Jedná se o projekt z Kalifornské univerzity v Berkley, který si pod svá křídla vzal odborník na robotiku Zhongyu Li. Tento robot je dokonce vybaven i lidarem (což je technologie pro měření vzdálenosti vycházející z šíření pulsu laserového paprsku, který se odráží od snímaného objektu).

Díky lidaru tak umí gepard zmapovat terén podobně jako spot od Boston Dynamics. Prozatím všechny testy dopadly více méně dobře a gepard úspěšně dokázal dovést figuranta z bodu A do bodu B. I když Boston Dynamics prodává svého Spota za astronomické částky, tento gepard vychází v nákladech levněji než běžný vodící pes.

Podle vývojářů se uvažuje i nad variantou synchronizace geparda s mobilním zařízením, kdy by nevidomý zkrátka ve svém mobilním telefonu zadal cíl své cesty a gepard by ho tam odvedl. Oproti robotickému gepardovi mají však klasičtí vodící psi jedno nespornou výhodu i podle vývojářů. Jde také o mentální a terapeutickou podporu. Je lepší, když cítíte živého tvora než když vedle sebe máte jen hromadu šroubků.

Zdroj: robots.ieee.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV