Na Marsu se ode dneška létá, nyní se NASA chystá zaletět na Titan

NASA si dneska ověřila testovacím letem helikoptéry Ingenuity, že létání na mimozemských tělesech je možné. Další metou je prozkoumat pomocí helikoptéry Titan, jeden z měsíců Saturnu.

Foto: Pixabay

NASA má v současné době na Marsu svůj rover Perseverance, který s sebou na Mars přivezl i helikoptéru Ingenuity. Právě tato helikoptéra se měla minulý týden pokusit o svůj historicky první let. Pro technické problémy však byl tento let odložen.

Dnes došlo v 9:31 SELČ k novému pokusu o let. Podle dostupných informací z NASA byl tento let úspěšný, a proto se již nyní připravuje na další. Během tohoto letu měla helikoptéra vzlétnout do výšky cca 3 metrů, setrvat chvíli ve vzduchu a následně přistát. Obecný problém s letem na Marsu je několikrát menší atmosféra i gravitace. Proto helikoptéra musí být o mnoho výkonnější než alternativa pro let na zemi.

Dalším problémem, kterému musí helikoptéra na Marsu čelit je extrémně nízká teplota přes noc –90 °C. Zajímavé je, že Ingenuity nenese žádné vědecké přístroje kromě kamerky. Jejím hlavním cílem není vědecká práce, ale zjišťování nových možností pohybu na Marsu a i mimozemských tělesech obecně.

NASA totiž chystá obdobnou misi nazvanou Dragonfly, která má za použití helikoptéry prozkoumat jeden z měsíců Saturnu, Titan. Tato nová mise je naplánovaná na příštích deset let. Na Titanu však bude situace zcela opačná než na Marsu. Atmosféra zde je totiž těžší.

Zdroj: ArsTechnica.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV