Elon dal opici mozkový čip, ta hrála počítačovou hru pouze svými myšlenkami

Společnost Neuralink, kterou vlastní Elon Musk, představila další pokrok ve svém výzkumu. Mozkový čip implantovala do mozku opice, která pouhými myšlenkami ovládala notoricky známou hru Pong.

Foto: Pixabay

Elon Musk nevlastní jen automobilku Tesla či vesmírnou agenturu SpaceX. Je majitelem i technologické společnosti Neuralink, jejíž hlavním cílem je vyvinout mozkový čip, pomocí kterého by člověk ovládal své mobilní zařízení pouhými myšlenkami. Nedávno Elon implantoval tento čip do mozku prasete a předvedl, co prase pomocí tohoto čipu dokáže.

Zprvu za to nesklidil až tak velký obdiv, po kterém toužil. Nyní se vytasil s novou ukázkou. Jde o opici, konkrétně Makaka, který má v mozku Elonův čip a který hraje nostalgicky známou hru Pong pouze za pomoci svých myšlenek. Z ukázky je patrné, že opice dokáže bez problémů pohybovat kurzorem na obrazovce i ovládat hru, a to díky 1024 elektrodám v mozku s názvem N1 Link.

Vědci tvrdí, že implantovali čipy do části mozku zodpovědné za motoriku a pohyb rukou a paží. Samozřejmě, že tímto způsobem napojili obě ruce. Mluvčí společnosti Neuralink k tomuto úspěchu řekl, že posláním společnosti je vést bezpečný a klinický výzkum na bezdrátový a plně implantovatelný čip, který bude obsahovat více elektrod pro větší propustnost informací.

Elon Musk jako obvykle trochu přeháněl a ve svých tweetech uvedl, že produkt Neuralink First umožní někomu s celkovou paralýzou používat mobilní telefon rychleji než ten, kdo používá palce. Je jisté, že tento výzkum je obdivuhodný, ale někteří odborníci se bojí, aby se pak neopakoval scénář, jako z planety opic či jako z Čapkova RUR.

Zdroj: Engadget.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV