IT pro Tebe

Musk chce kolonizovat Mars – astrofyzik tvrdí, že to lidé nepřežijí

Jeden ze snů Elona Muska je být první člověk, který umožní lidem cestu na Mars a kolonizuje ho. Před tím varuje britský královský astrofyzik, který tvrdí, že jde jen o děsivý klam a dotyční astronauti tuto hru Elona Muska nemusí přežít.

Foto: Pixabay

Americký miliardář Elon Musk netouží dlouhá léta po ničem jiném než osídlit a kolonizovat Mars. Za tímto účel také založil vlastní vesmírnou agenturu a neustále testuje nové kosmické lodě StarShip, které by měly přepravit buď 150 tun nákladu nebo 100 lidí naráz. Musk předpokládá, že na Mars se lidé podívají již během několika málo let.

Podle hlavního britského astrofyzika, lorda Martina Reese, jsou však velké a megalomanské plány Elona Muska ohledně kolonizování Marsu jsou jen „nebezpečným klamem.“ Lord Rees je královským astronomem již od roku 1995 a poprvé se s Elonovou myšlenkou setkal v roce 2016 na summitu v Dubaji.

Foto: Pixabay

Lord Martin Reese, stejně jako další astrofyzik Neil deGrasse Tyson, striktně odmítají iluzi života na Marsu. Dle nich je přenos lidstva na Mars za účelem trvalého života zkrátka nereálný, na tož pak v horizontu několika málo let. NASA je v tomto ohledu střízlivější, protože odhaduje vytvoření soběstačného města na Marsu do roku 2050.

V tomto případě je jasně vidět, že Elon chce co nejrychleji ohromit svět a zdolávat rekordy, kdežto NASA si raději vše pořádně prověří a otestuje. Pokud odletí lidská posádka na Mars za čtyři roky k trvalému životu, čeká je pravděpodobně jen smrt. Zajímavé je, že sám Elon Musk se kolonizace Marsu nezúčastní.

Zdroj: News.sky.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

2 názory na “Musk chce kolonizovat Mars – astrofyzik tvrdí, že to lidé nepřežijí”

 1. Mirek Fuciman

  Astrofyzik má pravdu aniž čtu článek .Možná tam za Muskova života doletí malá osádka – možná i jeho lodí ale nemoc z ozáření je nemine .Ale aby nedošlo k mýlce Muskovi samozřejmě fandím, protože jeho vývoj na poli kosmonautiky svět obrovským způsobem obohacuje.
  Pro zvídavé doporučuji na YT přednášky pana ing Tomáše Přibila .

 2. Pavel Kozelský

  Vše jde. Nejdříve ale musí Musk vytvořit prostory pro tyto novodobé konqistadory. Tj. Vyslat automatické razící stroje a vytvořit jeskyně vzduchotěsně oddělené od marsovské atmosféry. To nebude bez přítomnosti člověka jednoduché. Poté musí poslat všechno vybavení pro toto místo tj. Zařízení k výrobě kyslíku a dusíku z vytěženého materiálu. Taky něco co vyrobí a bude recyklovat vodu a vyrábět energii potřebnou k zajištění takové základny. Zásoby na dobu, než se povede rozjet výrobu potravin a chov zpočátku drobných živočichů a všechny systémy podpory života. Současně instalovat a spustit magnetický štít podobně jako Van Allenovy pásy. No prostě úkol hodný Sisyfa.
  První lidé jdou skoro jistě na smrt i když vše proběhne přesně dle plánu, ale není nic co by nešlo. Jen chtít.
  Bohužel zmatení jazyků a neochota spolupracovat na úrovni lidstva jsou velkou překážkou takových projektů.

Diskuze