Instagram vymazal stovky ruských vládních účtů – chtěly zabránit demonstracím

V Rusku v současné době řeší především kauzu mezi současným prezidentem Putinem a jeho opozičním kandidátem Navalným. V souvislosti s tím se organizuje i mnoho demonstrací na podporu Navalného. Ruská vláda však odrazuje lidi od účasti na demonstracích přes falešné účty, které jim Instagram právě vymazal.

Zdroj: Pixabay.com (odkaz)

Sociální sítě jsou často zdrojem šíření Fake News či různých politických manipulací. Výjimkou není ani Instagram, který během února vymazal 530 falešných účtů, které měly ruské občany zmanipulovat, aby se neúčastnily akcí na podporu opozičního představitele Navalného.

Společnost Facebook, která je mateřskou společností Instagramu, uvedla, že tak učinila i v případě Thajska, Íránu a Maroka. V praxi je to velice jednoduché, skupina lidí či robotů si vytvoří falešné účty a do skupin podporující Navalného přidává příspěvky či přidává příspěvky pod stejnými hashtagy jako jeho příznivci. Své profilové fotografie si pak nechali vygenerovat umělou neuronovou sítí.

Zdroj: Pixabay.com (odkaz)

Další strategií je odvádět pozornost, kdy pod hashtag „Putinuchodi“ (Putineodejdi) přidávali roboti reklamu na výhodné kabelky či módu. Navíc šířili Fake News, že se demonstrací účastní velké množství nezletilých osob. Je jasné, že Rusko není jedinou zemí, kde se to děje, spíše je jednou ze zemí, o které se to ví.

Zdroj: Novinky.cz (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV