3D tisk budov na Marsu je jistá věc – NASA již vybrala i stavební společnost

Vytisknout si dům na 3D tiskárně už není jen voláním budoucnosti. Americká společnost ICON je nyní dokonce už prodává běžně na trhu. Vytisknout rodinný dům trvá zhruba týden, o čemž si ostatní stavební společnosti mohou nechat jen zdát. Nehodlají však zůstat nohama na Zemi a tak už plánují i výstavbu na Marsu ve spolupráci s NASA.

Foto: Pixabay

Firma nyní prodává v Americkém Austinu čtyři domy postavené pomocí technologie ICON, které začínají na v přepočtu deseti milionech korun (v současnosti se jedná o průměrnou cenu domu v Austinu). Jen pro upřesnění, pomocí 3D tiskárny jsou vytisknuté pouze první patra daných nemovitostí, vyšší patra se zatím staví zaběhlými metodami. Každý dům trvalo vytisknout 5 až 7 dní, přičemž šlo o plochu 90 až 180 metrů čtverečních.

ICON dosud vytiskli zhruba 25 domů a staveb po celém USA a Mexiku. Většina z nich je již obydlena a to včetně sedmi domů, které loni společnost vytiskla výhradně pro ubytování bezdomovců.

Kromě budování vytisknutých struktur na planetě Zemi ICON spolupracuje s NASA na výzkumu a vývoji vesmírného konstrukčního systému s konečným cílem postavit budovy na Měsíci a na Marsu. Jakoby nestačilo že společnost tiskne domy jako Baťa cvičky, možná se za našich životů dočkáme i velkých struktur na povrchu cizích planet.

Zdroj: TheVerge.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV