Živý přenos přistání unikátní sondy Perseverance na Marsu

Ve čtvrtek, 18. února, přistane na planetě Mars sonda Perseverance, v českém překladu „Vytrvalost“, v rámci projektu agentury NASA s názvem „Mars 2020“. Sonda na bázi nejdokonalejší průzkumné laboratoře určená pro výzkum Marsu, vzlétla 30. července minulého roku z Mysu Canaveral. Nyní ji po téměř sedmi měsíční cestě čeká náročné přistání na Marsu.

Zdroj: Pixabay.com (odkaz)

Sonda má přistát v kráteru jezera na Marsu. Celé přistání je ale velmi náročné. Nejprve musí vstoupit do atmosféry planety, která je ve velké míře slabší než atmosféra země. Tento manévr provede rychlostí několika kilometrů za sekundu, poté bude muset zcela nezávisle na okolních atmosférických vlivech zpomalit a následně úplně zastavit, a přistát na určeném místě.

Ke zpomalení a následně úplnému zastavení použije tepelný štít, padák, a pro úplné zastavení také raketové motory. Musí tedy překonat svoji rychlost zvuku a dostat se po ni pro efektivní zabrzdění. Sonda má již zkušenosti s přistáním na Zemi a také na Měsíci, kde ale žádná atmosféra není, a tak tam jsou k přistání výše uvedené komplementy neúčinné.

Cílem této mise je hledání známek minulého případně i současného života na Marsu. K tomu je určena velká část průzkumných instrumentů sondy, která bude detekovat známky života mikrobů. Také bude vybírat atraktivní vzorky hornin planety, které následně umístí do speciálních kontejnerů, které budou v budoucnu z Marsu vyzvednuty při další kosmické misi.

Zdroj: Mars.NASA.gov (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

NAŠI PARTNEŘI

AUTOR WEBU: WWW.TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY:

ŽÁDNÝ ŠPEKY

ARCHIV