Zdroj: Pixabay (odkaz)
Každé malé dítě v dnešní době ví, že je Země kulatá. S tímto konstatováním přišel již známý filosof a astronom Aristoteles, které ve 3-4. st. př. n.l prohlásil: „Země je kulatá.“ Nyní však existují i záběry z Mezinárodní vesmírné stanice, které jasně prokazují, že Země je zkrátka kulatá.
I přes to se i dnes najdou lidé, kteří bezmezně věří tomu, že Země je placatá. Mezi ně patří i D. Marble, která se rozhodl prokázat své přesvědčení jednoduchým vědeckým pokusem. Do letadla si vzal obyčejnou vodováhu a pozoroval, zda se tento ukazatel během letu nakloní či nikoliv. Ku překvapení všech se nenaklonil.
Marble to považuje za prokázání své teorie a za důkaz, že Země je placatá. Z fyzikálního hlediska se prostě nemůže ryska vodováhy vychýlit v letadle. Pokud by Země byla placka, jak Marble tvrdí, mohl by si teoreticky zajet na její okraj na dovolenou. V případě tohoto pokusu je nutno to brát s jistou dávkou nadsázky spíše jako zajímavý fyzikální pokus.
Zdroj: Lajk.prima.cz (odkaz)
5 názorů na “Muž se pokusil potvrdit, že je Země placatá – udělal Aristoteles chybu?”
Letadla používají velmi přesné výskoměry. Jejich trasa musí dodržovat přísná pravidla udržení se v určité letové hladině, kterou většinou udržuje autopilot. Pokud dám do přístrojů 11000 metrů, tak bude docházet ke korekci trasy vůči výšce a horizontu přístrojově při tak malých odchylkách, že je nemá šanci ruční vodováha vůbec zaregistrovat. Pán si zjevně představuje situaci kdy letadlo poletí hodinu a pak začne kolmo padat, aby vyrovnalo zakulacení země.
Nechápu proč se furt někdo pokouší. Už jsem to psal několikrát. Země je placka, na kraji se sleze dolů a pak jste protinožec.
Co je na tom k nepochopení?
Pán šel na to chytře, ale neuvědomil si, že Zemé je obrovská koule, kde minizaoblený let kol ní se nemohl na ručním přístroji projevit..
jestli svá vyjádření pánové Misot a Alzheimer myslí vážně, pak jsou stejní jako ten Marble. Chyběli ve škole, když se ve fyzice probírala gravitace a povrch kapaliny, případně spojené nádoby.
Nějak jsem nepochopil, jak chtěl vodováhou něco dokázat. Bublinka ve vodováze je řízena gravitací. Pokud je Země koule a středem gravitace je jádro Země, pak musí bublinka vždy směřovat ke středu gravitačního bodu.
Pokud je Země placka a gravitace je řízena neustálým vztlakem během nekonečného letu vesmírem, kdy dochází k neustálému zvyšování rychlosti za účelem udržení gravitační (bože, to je taková blbost už když to píšu :D) odchylky, tak musí bublinka také vždy ukazovat rovně, protože je tlak rozprostřen po celé ploše Země rovnoměrně (pokud by nedocházelo k nějakým odchylkám na okrajích) (to je fakt absurdní kravina).
Takže to nic nedokazuje, ani nevyvrací.