Nová metoda slibuje věčné mládí za pomoci čistého kyslíku

Vědecký tým z Izraele přišel na to, nejen jak zastavit stárnutí, ale jak de facto proces stárnutí otočit na mládnutí. Výsledný efekt je prozatím jen krátkodobý, ale je zde potencionální naděje, že nám jednou nová terapie umožní delší mládí.

Zdroj: Pixabay

Proces stárnutí je to, co znepokojuje nejenom ženy. Ve skutečnosti je proces stárnutí biologickou záležitostí související s dělením buněk. Vždy, když se do nově vznikající buňky přenáší genetická informace. Během tohoto přenosu genetické informace však dochází ke zkracování tzv. telomer, což je ochranný konec vláken DNA. V momentě, kdy telomera disponuje určitou délkou, buňka zkrátka zemře.

Tyto telomery jsou tak pověstné tikající biologické hodiny. Vědcům v Izraeli se teď povedlo něco neuvěřitelného. Délku telomer totiž uměle navýšili. Tuto zásluhu si připsal doktor Šaj Efrati z Sagolova centra pro hyperbarickou medicínu pracující s kyslíkovou terapií. Testování proběhlo na 26 dobrovolnících starších 64 let.

Ti byli umístěny do hyperbarické tlakové komory. Tuto komoru navštěvovali tři týdny pětkrát týdně a vždy po dobu 90 minut dostávali pouze čistý kyslík. Každých dvacet minut však museli na chvíli terapii přerušit. Tím se jim zvyšovalo i množství kyslíku, které se rozpouští v tělních tkáních.

V momentě, kdy docházeli při sundání masky k úbytku kyslíku, začaly se buňky regenerovat. Po testování se zjistilo, že telomery jsou o pětinu delší než byly na počátku. Jinými slovy byl obrácen proces buněčného stárnutí a buňky začaly mládnout. Podle vědců je však zapotřebí ještě několik testů, ale pokud se prokáže účinky kyslíkové terapie, bude to doslova revoluce, protože jeho účinky jsou lepší než v případě botulotoxinu. V tuto chvíli jdou prokázat jen krátkodobé účinky terapie.

Zdroj: Aging-us.com

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV