Massachusetts zakáže státní využití AI kamer pro rozpoznávání obličejů

Zákonodárci z Massachusetts tento týden hlasovali o zakázání AI kamer(kamer s umělou inteligencí) pro rozpoznávání obličejů státním institucím vymáhající právo. Návrh si získal velkou podporu obou stran. Pokud se tento zákon nakonec skutečně zapíše do práva, což je teď už skoro jisté, stane se Massachusetts prvním státem, který toto zakáže. V Massachusetts už dříve zakázali AI kamery, které u sebe přímo nosili policisté.

Zdroj: Pixabay (odkaz)

Nový návrh zákona s číslem 2963 zároveň také policistům zakazuje škrcení (pravděpodobně s přihlédnutím k nedávným událostem ohledně George Floyda) a používání gumových střel. S novým radikálním zákonem by se tak  Massachusetts připojilo k bohatým americkým městům, které už rozpoznávání obličejů zakázali – tedy Portland, Oakland a San Francisco.

Používání rozpoznávání obličeje se v AI odvětví stalo v poslední době velmi kontroverzním. Můžou za to hlavně nekonzistentní výsledky a nedostatek regulací. Vakua, které na novém a nezkušeném trhu vzniklo, vyžilo mnoho firem, které začaly státním institucím, soukromým firmám, nebo i jednotlivcům nabízet své služby a produkty v oblasti AI. Mnohdy však tyto firmy AI služby nabízely bez větších zkušeností a nebyly schopny tyto technologie správně využívat.

Zdroj: Pixabay (odkaz)

Například firma Clearview AI prodala letos v srpnu miliardy obrázků ze sociálních sítí a přístup k jejich AI softwaru soukromým i státním institucím. Řada vědců už léta bije na poplach, že i používání moderního AI může být chybné. Podle nich trpí AI i takovými banalitami, jako je neschopnost rozpoznat pohlaví, nebo rasu. I Amazon letos v červnu zakázal policii používat jeho software pro rozpoznávání obličejů. Společnost IBM vzhledem k naléhání vědců přestala tyto technologie vyvíjet.

Zdroje: The Verge.com (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

NAŠI PARTNEŘI

AUTOR WEBU: WWW.TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY:

ŽÁDNÝ ŠPEKY

ARCHIV
Follow Me