Nově budou kosmické lodě létat na solární teplo

Americký fyzik Jason Benkoski spolu se svým týmem představili model raketového motoru na solární tepelný pohon, který byl dříve jen teoretický návrh. Jde o typ motoru, který je poháněný pomocí slunečního tepla. Výzkum s tímto typem motoru se prováděl v přepravním kontejneru v blízkosti laboratoře na vysoko položeném místě v americkém státě Maryland.

Zdroj: Pixabay

Vědecký výzkum prováděl Benkoski v přepravním kontejneru, který simuloval laboratoř aplikované fyziky. Vzhled kontejneru lze popsat jako normální kontejner celý obtočený LED diodovými světly v jejichž středu se nachází kovová mřížka a černá opona, která z části kontejner zakrývá. Tento simulátor září intenzitou až 20 sluncí.

Fyzik, který vyučuje na Univerzitě Johnse Hopkinse testoval tento pokus namontováním černobílé dlaždice na kontejner a tmavý závěs, který byl kolem kontejneru instalován. Po zapnutí celého slunečního simulátoru a jeho zahřátí se pumpuje helium v kapalném stavu pomocí trubice na černobílé dlaždici. Helium poté absorvovalo telplo z LED diodových žárovek.

Zdroj: Pixabay

Helium pak expanduje pomocí kanálu a zůstává v něm, dokud není uvolněno tryskou. Podle slov samotného fyzika myšlenka solárního tepelného systému může fungovat i ve skutečnosti. Také řekl, že není těžké tuto myšlenku odmítnout. V minulosti pro tento účel byly určeny pouze dvě kosmické lodě, a to pouze nad rámec své původní mise na planetě Jupiter a Saturn.

Benkoski také podotkl, že jeho tým chce sestavit kosmickou loď, která bude rychlejší než předešlé dvě lodě a které se přiblíží nejblíže ke slunci. Vědci se domnívají, že solární tepelný pohon je nejrychlejší co se týče transportu sondy do mezihvězdného prostoru. Jejich cílem je pohánět  kosmické motory spíše teplem ze slunce nežli  aplikovat spalovací motory.

Zdroj: Arstechnica.com

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

NAŠI PARTNEŘI

AUTOR WEBU: WWW.TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY:

ŽÁDNÝ ŠPEKY

ARCHIV