Němci začali tisknout domy 3D tiskárnou. Bude 3D tiskárna tisknout města i u nás?

V sousedním Německu se vytiskl první reálně obytný dům. Stalo se tak v Porýní-Vestfálsku, které tento projekt zafinancovalo sumou 5,5 milionů korun. Pokud se náklady na výstavbu ještě sníží, bude to efektivní řešení, jak zajistit rychlou výstavbu celých měst nejen v Německu, ale také u nás.

Zdroj: Hous3Druck

V poslední době se rozmáhá 3D tisk nejrůznějších objektů. Nabídka domů vytištěných na 3D tiskárnách je dokonce i na Amazonu. I u nás vznikl dům na vodě, tzv. Prvok který má spíše být model bydlení. Nově však vzniká v Německu nový projekt tisk 3D domu, které jsou reálně určené pro praktické bydlení.

Z pohledu Německa se jedná o první stavbu tohoto druhu a nachází se u města Beskum, Porýní-Vestfálsko. Na tomto území se rozhodlo architektonické studie Mense-Korte ingenieure+architekten vyprojektovat dvoupatrový domek, který má zastavěnou plochu 80m2 pro plnohodnotné bydlení čtyřčlenné rodiny.

Samotnou stavbu pak provedla splečnost PERI, která má rámovou tiskárnu BOD2, jejíž tryska dokáže vytvářet i trojité stěny, v jejichž mezerách se pak mohou natáhnout kabely, vodovodní trubky či izolační materiál. Výhodou tohoto způsobu výstavby je mimo určitou variabilitu při navrhování i možnost provádět během samotného tisku i další stavební práce. Takže zatímco hlava tiskne obývák, tak dělníci mohou natahovat vodovodní potrubí do koupelny.

Zdroj: Hous3Druck

„Jsme hrdí na to, že první dům, který je vytištěný na 3D tiskárně, bude postaven v naší zemi. Díky tomu je Severní Porýní-Vestfálsko průkopníkem v celém Německu. Ne zítra, ne někdy, ale dnes.“

Ina Scharrenbachová, ministryně vnitra spolkové země

Na tomto projektu se částkou 5,5 milionů korun podílelo i Porýní-Vestfálsko. Je jisté, že budoucnost stavebnictví je v 3D tisku, který otevírá zcela nové možnosti pro plánování výstavby domů. Prozatím není jasné, zda tento projekt bude mít i komerční využití a zda se například vytiskne celá ulice těchto domů. Třeba se i u nás dočkáme nějaké reálné budovy z 3D tiskárny, která by byla vhodná k aktivnímu bydlení, nikoliv jako umělecký exponát ve stylu Prvoka.

Zdroj: Hous3Druck

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz