IT pro Tebe

Japonci půjdou proti koronaviru s ultrafialovým zářením. Za 30 sekund zničí 99,7% COVIDu-19.

Vědci z univerzity v Hirošimě přišli na to, že ultrafialové záření UVC o vlnové délce 222 nm zničí až 99,7% viru SARS-CoV-2 za pouhých 30 sekund. Pro člověka ani další živé tvory není tento druh záření škodlivý, a to ani pro pokožku či zrak.

Zdroj: Pixabay

Vědecké týmy z celého světa se snaží co nejdříve vynalézt a otestovat jakoukoliv zbraň proti SARS-CoV-2. Naděje nyní svitla u vědeckého týmu na univerzitě v Hirošimě, který v rámci svého výzkumu zkoumal různou vlnovou délku ultrafialového světla. Nakonec přišli se závěrem, že UVC záření s vlnovou délkou 222 nm spolehlivě likviduje COVID-19, ale zároveň není škodlivý pro člověka.

Toto světlo je pro člověka neviditelné, protože má vlnovou délku kratší než viditelné světlo, ale delší než rentgenové záření. Toto UVC záření je v podstatě nejtvrdším ultrafialovým zářením, které dokáže díky vlnové délce 222 nm účinně zlikvidovat nejen SARS-CoV-2, ale také všechno obdobně strukturalizované viry typu chřipka.

O těchto vlastnostech záření se ví již dlouhá léta, proto také ve zdravotnických zařízeních, v letadlech či na veřejných místech je pouíván k rychlé dezinfekci prostor bez zápachu chlóru. Většinou jsou však využívány tzv. gemicidní lampy s vlnovou délkou 253,7 nm, které spolehlivě naruší buněčnou strukturu virů a bakterií, ale zároveň je toto záření škodlivé i pro člověka, proto by v době ozařování neměl být přítomen jak člověk, tak ani zvíře.

Nová studie tak potvrdila a prokázala, že vlnová délka 222 nm je také velice účinná a navíc není škodlivá pro člověka, lidský zrak nebo pokožku. Během rozsáhlých testů se zjistilo, že za dobu pouhých 30 sekund dokáže toto záření zabít až 99,7% viru SARS-CoV-2. Využití pro lampy s touto vlnovou délkou jistě našli ve všech veřejných místech, kde by mohly být zapnuty nepřetržitě. Při masivním nasazení těchto lamp by se mohl rapidně snížit počet nakažených lidí. V konečném důsledku je to možná lepší a levnější řešení než očkování celé populace Země.

Zdroj: Hiroshima-u.ac

9 názorů na “Japonci půjdou proti koronaviru s ultrafialovým zářením. Za 30 sekund zničí 99,7% COVIDu-19.”

    1. Nevím, proč mne oslovujete takto familiérně, ale UVC lampy, které se prodávají u nás mají vlnovou délku obvykle 253,7 nm a jsou škodlivé pro lidský zrak a lidskou pokožku, proto se v době, kdy je lampa v provozu, nesmí v dané místnosti vyskytovat žádný člověk ani zvíře.
      Naproti tomu lampy o vlnové délce 222 nm by podle výzkumu v Japonsku neměly být škodlivé, tudíž je možné je za plného provozu teoreticky nainstalovat na frekventovaná místa.

  1. Milan Kochaník

    Tak ničit jakékoliv organismy, tedy i viry ultrafialovým zářením není nic objevného. To je známo již velmi, velmi dávno. A zjistit, při jaké vlnové délce světla je účinnost s hlediska hubení nejvyšší pro dané viry, je asi něco podobně objevného, jako naladit širokopásmové rádio na určitý příjem. Prostě, neosvědčuje se daná frekvence, zkusí se jiná a sice po malých krocích po určitou dobu. Je jedno, co se nastavuje, zda vlnová délka či frekvence, obojí je ve vzájemném funkčním vztahu. Toto se již dávno používá ve zdravotnických zařízeních, například i v dost zastarale vybavených transfúzních stanicích, ale jen při opuštění pracoviště, zřejmě po skončení šichty, když tam není přítomen žádný zaměstnanec, což je také živý organismus svého druhu. A jinak toto dokáže i domácí UV+IV zářič, jen je nastaven na konstantní vlnovou délku příslušného světla, takže by nemusil být stejně účinný. Ale má to jednu nevýhodu, aby to neublížilo lidskému organismu, nemůže být přítomen, čili to lze provádět jen v době nepřítomnosti lidí obecně v daném místě.

  2. Pingback: Obyčejný nosní sprej z Austrálie ochrání před nákazou COVID-19 na 96% - IT pro Tebe

Diskuze