Google chce překopat všechny weby novým standardem. Místo dynamického webu bude statické PDF bez možnosti ochrany.

Společnost Google si drží monopol na trhu s weby obecně. Nyní navrhuje, aby místo několika souborů, na které je odkazováno, byl web zabalen do jediného souboru a v této podobě distribuován. V praxi by weby mohly vypadat jako statické PDF, kde již není možné nic měnit, filtrovat ani blokovat. Návštěvník by tak byl vystaven různých rizikům, protože prohlížeče by nebyly schopny prohledat kód.

Zdroj: Pixabay

Celý internet a všechny webové stránky podléhají určitým standardům, které se však v průběhu času vyvíjejí. Nyní se však objevil jeden návrh na změnu standardu, který chce absolutně rozkopat to, jak weby fungují doteď. Jde o koncept Web Bundles  od společnosti Google, která se může pochlubit tím, že většinu celého trhu s weby ovládá.

V praxi by pak šlo o to, že na webovou stránku by už neodkazoval hyperlink, ale celá webová stránka by byla zabalena do jediného souboru typu Concise Binary Object Representation (CBOR), který by byl přiložen. V současnosti se web skládá z mnoha souborů základních HTML, PHP, kaskádových stylů, skriptů, obrázků a mnoho dalšího. Vývojáři se domnívají, že by to dopomohlo lepší distribuci webových stránek, protože byste je mohli nahrát na flashku, uložit v počítači či poslat přes Bluetooth.

Podle odborníků je však výhodou současné podoby webu, že si například každý návštěvník může volně filtrovat, co chce zobrazovat, může si odfiltrovat obrázky, reklamu, atd. V nové podobě by bylo něco takového prakticky nemožné, protože vše by přišlo jako jeden ucelený soubor. Nejde však jen o filtrování, ale i o bezpečnost, protože je mnoho různých doplňků a škodlivého kódu, který je zablokován právě na základě URL nebo svého obsahu.

Weby by se tak, zjednodušeně řečeno, transformovali do jakýchsi „PDF“ souborů, které se také nedají měnit, a webový prohlížeč by jen zobrazoval striktně nastavený obsah. Bezpečnostní experti zároveň poukazují, že pokud se koncept Web Bundles stane skutečností, bude téměř triviální provést jakýkoliv útok. Nezbývá než věřit, že tento návrh nakonec neprojde.

Zdroj: web.dev

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV