Víte, jak vypadal ve skutečnosti César? Umělá inteligence představila 54 portrétů nejznámějších římských císařů.

Během koronavirové padnemie se jeden z kanadských grafiků rozhodl, že pomocí neuronové sítě a Photoshopu oživí podobu dávných vládců snad nejmocnějšího impéria na našem kontinentě.

Zdroj: Voshart.com

Archeologové se již mnoho let snaží nějakým způsobem rekonstruovat podobu historických osobností. Nyní se jim snažil počítačový grafik z Toronta, Daniel Voshart, pomoci tím, že prostřednictvím umělé inteligence a funkcí ve Photoshopu představil světu nejpravděpodobnější podobu slavných římských císařů z období tzv. principátu, kteří vládli ve svém impériu od roku 27 před Kristem až do roku 285 našeho letopočtu.

Zdroj: Voshart.com

Pro vytvoření unikátní kolekce 54 portrétů římských císařů využil Voshart neuronovou síť Artbreeder, což je volně dostupná technologie určená obecně pro tvorbu grafických dat. Voshart vycházel z bílých mramorovýsh bust jednotlivých císařů, které zkrátka ve Photosohpu obarvil a následně je nechal pomocí Arthbreederu uměle zestárnout, protože většina císařů se vyobrazovala jako statní mladíci v plné síle.

"Mým cílem nebylo romantizovat císaře nebo z nich dělat hrdiny. Vycházel jsem z teorie, že tehdejší umělci se je snažili vylepšovat, proto jsem se snažil udělat výslednou podobu o něco ošklivější."

Daniel Voshart

Pokud někde nedohledal příslušnou bustu, vycházel z portrétu na dobových mincích. Závěrečnou podobu pak Voshart opět dodělal ve Photoshopu, kde si pohrál s texturou kůže, vlasů, barvou očí, atp. Sám autor podotýká, že použitá technologie je velice užitečný nástroj, který mohou dle jeho příkladu využívat jak historikové, antropologové, archeologové, ale i široká vědecká obec.

Zdroj: Voshart.com

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV