Reaktor do každého kraje = hromada elektřiny bez emisí

Odborník z Ústavu jaderného výzkumu, Marek Ruščák, pracuje na vývoji modulárních reaktorů. Takový malý reaktor by bez problémů dokázal uspokojit celý kraj.

Češi patří mezi přední odborníky, co se týče modulárních reaktorů. Marek Ruščák z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži se domnívá, že v budoucnosti by díky těmto modulárním reaktorům mohla být výroba elektřiny levnější a ekologičtější.

Dodává také: „Pokud se malé reaktory budou vyrábět tak, jak jsou zamýšleny, tedy lidově řečeno jako Baťa cvičky, ceny půjdou dolů, bude levnější elektřina a má to velký potenciál. Malé reaktory ale nesměřují jen na elektřinu, ale i na teplo.

Takový malý modulární reaktor pak disponuje výkonem zhruba tři sta megawatt, což je asi třetina výkonu reaktoru v Temelíně. Takovýto malý reaktor by pak v závislosti na své velikosti mohl zásobovat celý kraj nebo i velké město. Marek Ruščák ještě dodává takový příklad teplárny ve Dvoře Králové nad Labem. Ta je totiž poměrně objemná a navíc produkuje i nepříjemně velké množství emisí.

Naproti tomu faktem zůstává, i přes různé protesty a demonstrace, že malý reaktor vyrábí elektřinu a teplo zcela bez emisí a svým objemem by se prý vešly na Staroměstské náměstí dvakrát. Jeden takový reaktor se pokouší Marek Ruščák uvést do provozu právě v Řeži. Jednou z věcí, která mu stojí v cestě je samozřejmě i dostatečný kapitál. Doufá, že funkční prototyp by mohl být provozuschopný zhruba do deseti let.

ZDROJ: Info.cz

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz

NAŠI PARTNEŘI

AUTOR WEBU: WWW.TVORBAWEBU.TOP

DALŠÍ ČASOPISY:

ŽÁDNÝ ŠPEKY

ARCHIV
Follow Me