Foto: Pixabay
Co nový operační systém přinese firmám? Budou muset začít hromadně nakupovat nové stroje? Jak a proč vůbec se mají připravit na nový operační systém? Na základní otázky firemních zákazníků odpovídá Pavel Mühl, IT Business Solution Development Manager z e-shopu Smarty.cz.
Měly by firmy přejít na nový Windows 11?
Obecně platí, že novější verze operačních systémů vždy umožní uživatelům pracovat rychleji a efektivněji. Odráží moderní trendy, jsou lépe přizpůsobené novým zařízením a práci s nimi. Obecně nasazení nového operačního systému doporučujeme, ale chce to nejdřív pořádně ho otestovat a zaevidovat, která starší zařízení už bude třeba vyměnit – protože buď nebudou kompatibilní, nebo nebudou vyhovovat hardwarovým požadavkům.
Vyplatí se přejít na nový systém i u starších strojů? Jak je na tom nový systém s požadavky na hardware?
Musí se to doopravdy posuzovat individuálně. Novější systém má drobně zvýšené požadavky na hardware, ale taky požadavek na bezpečností čip TPM2.0. Pro firemní zákazníky by se nemělo jednat o zásadnější problém, neboť zařízení pro komerční použití od OEM výrobců nebo samotného Microsoftu tyto čipy mají. Omezení se spíše bude týkat některých desktopů, případně různých „skládaček“. Doporučujeme zkontrolovat nastavení TPM v UEFI, popř. pomocí PowerShell a get-tpm zjistit, jak na tom dané zařízení je.
Pro celkovou kontrolu kompatibility zařízení s Windows 11 Microsoft updatoval nástroj Rychlý přehled stavu počítače, kde lze zkontrolovat, zda může přístroj podstoupit update na Windows 11.
Foto: Pixabay
Můžou i u kompatibilních strojů vzniknout nějaké trable s výkonem?
Předpokládáme spíše zlepšení výkonu a odezvy systému než jeho stagnaci či zhoršení. Samozřejmě v určitých specifických konfiguracích problémy nastat mohou.
Vyplatí se momentálně pořizovat stroje s předinstalovaným W10, nebo je lepší si počkat na stroje s W11?
Není třeba čekat, nová či stávající zařízení s Windows 10 bude možné aktualizovat zdarma, oznámen byl i přesah bezplatných aktualizací do roku 2022.
Reaguje Windows 11 na některé problémy, které se vyskytují u Windows 10?
Dle prvotních preview a včerejšího představení Panos Panaye (produktový ředitel pro zařízení Windows ve společnosti Microsoft) by měl systém být mimo jiné bezpečnější a efektivnější. Dočkáme se také rychlejšího startu z režimu spánku i přihlášení skrz Windows Hello. Nový systém také slibuje delší výdrž notebooků při provozu na baterii. Plusem má být i menší velikost updatů – a to až o 40 %.
Známe už teď nějaké zajímavé funkce nového systému, které mohou být pro firemní zákazníky relevantní?
Ano, jde zejména o integraci cloudových služeb a zefektivnění práce s aplikacemi a systémem. Například:
· Zjednodušení práce napříč platformami – nabídka Start využívá sílu cloudu a Microsoft 365 k tomu, aby ukázala poslední soubory bez ohledu na to, na jaké platformě nebo zařízení je uživatel prohlížel/upravoval – a to i v případě, že je měl otevřené na zařízení Android nebo iOS.
· Integrace aplikace Teams do taskbaru pro rychlou komunikaci, Edge a jeho IE Mode pro podnikové uživatele.
· V neposlední řadě je to také zlepšení uživatelského komfortu – například inovace rozložení aplikací, oken a skupin a lepší přizpůsobitelnost jednotlivých ploch pro různý typ práce; dále třeba i podpora pro dotyky a pero.
Jak bude update z Windows 10 na 11 probíhat?
Podnikoví zákazníci mohou kompatibilní PC updatovat na Windows 11 pomocí Windows Update pro firmy, pokud používají Windows 10 Enterprise, verze 1909 nebo vyšší, nebo Windows 10 Pro verze 20H1 nebo vyšší.
Pokud by se chtěli dozvědět o přechodu na Windows 11 více, tak doporučujeme se zaregistrovat na Tech Community Live: Windows edition, která se bude konat 21. července 2021.
Bude při přechodu třeba dát na něco pozor?
Určitě na prostředí zákazníka a použité podnikové aplikace a samozřejmě také zálohy dat. Nicméně ty doporučujeme dělat průběžně bez ohledu na update systému.
Vzniknou s přechodem nějaké náklady?
Spekulovalo se o formě předplatného. Včera však k žádnému takovému oznámení nedošlo, nebylo však ani popřeno. Pokud pomineme náklady spojené s kompatibilitou podnikových aplikací a jejich aktualizací, tak hlavní překážkou může být (ne)přítomnost TPM čipu.
Jaká bude ze začátku zpětná kompatibilita různých aplikací?
Firemní zákazníci nad 150 uživatelů mohou využít nástroj App Assure, který jim bez dalších poplatků pomůže se zajištěním kompatibility aplikací při nasazování – včetně zařízení ARM64, Microsoft 365 Apps, Microsoft Edge nebo Windows Virtual Desktopu.
Jak je to s podporou nových zařízení od hardwarových partnerů Microsoftu?
Od počátku vývoje Windows 11 s nimi Microsoft úzce spolupracuje kvůli hladké integraci mezi softwarem a hardwarem. Jedná se mimo jiné o AMD s Ryzenem, Intel s 11. generací a Evo procesory, až po umělou inteligenci Qualcomm, podporu 5G a Armu.
Co se týká OEM výrobců Dell, HP, Lenovo, Samsung, MS Surface, tak pro ně je spolupráce na vývoji a testování naprosto klíčová, proto, aby zajistili, že jejich počítače budou připraveny pro Windows 11 – a to v celé řadě form faktorů a cenových hladin.
Zdroj:
- Blogs.microsoft.com (odkaz)
- Microsoft.com (odkaz 1)
- Microsoft.com (odkaz 2)
- download.microsoft.com (odkaz)