Foto: Freepik

Zvýšení plateb pro vytápění elektrickou energií

Od začátku příštího roku si domácnosti, které využívají elektřinu k vytápění, zaplatí až o tisíc korun navíc ročně. Toto navýšení se projevuje formou pravidelných měsíčních plateb za jistič. Tyto poplatky se zvýší nejen u domácností s tepelnými čerpadly, ale i u těch, které mají běžné distribuční sazby.

Tomáš Vrňák, energetický analytik ze srovnávače cen Ušetřeno.cz, uvedl: „Největší zvýšení poplatků zasáhne domácnosti, které přešly na preferované vytápění pomocí tepelných čerpadel.“ Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz dodal, že výše navýšení se značně liší podle regionu, kde domácnost sídlí.

Elektřina v domácnosti
Elektřina v domácnosti

Foto: Freepik

Regionální rozdíly v navýšení plateb

Největší zvýšení plateb je zaznamenáno v distribučním území ČEZ, kde se sazby zvýší přibližně o 20 %. Pro obyvatele Prahy a jejího okolí, kteří mají distributora PRE, bude nárůst minimální, kolem 10 %. Domácnosti v oblasti E.G.D. přičítají nárůst okolo 18 %.

Konkrétně u sazby D57d pro tepelná čerpadla s třífázovým jističem 3×25 A v distribuční oblasti ČEZ se měsíční platba zvýší na 568 Kč, což představuje roční nárůst o 1 140 Kč. Na jihu Čech a Moravy se měsíční platby zvýší o 80 Kč, což za rok znamená příplatek 960 Kč. V Praze budou zvýšení nejméně výrazná, často jen v jednotkách korun měsíčně.

Důvody zvýšení a budoucí výhledy

Vrňák vysvětlil, že rozdíly v navýšení plateb jsou způsobeny vyššími náklady ČEZ Distribuce a E.G.D., které musí investovat do rozvoje distribuční sítě a připojování nových fotovoltaických systémů. „Tyto investice jsou nezbytné pro udržení a rozvoj infrastruktury, což se odráží v cenách pro konečné uživatele,“ dodal.

Navzdory zvýšeným platbám za jističe rodiny s tepelnými čerpadly profitují z nižších poplatků za distribuci elektřiny, což může celkově vést k úsporám v řádu několika tisíc korun ročně ve srovnání s předchozím rokem.

Dopady na ostatní domácnosti

Domácnosti využívající elektrický bojler s distribuční sazbou D25d v oblastech ČEZ Distribuce a PRE Distribuce zaznamenají nárůst plateb o přibližně 300 Kč ročně, zatímco na jihu Čech a Moravy může tento příplatek přesáhnout 500 Kč. U nejběžnější distribuční sazby D02d s jističem 1×25 A se roční platby zvýší o zhruba 200 Kč, přičemž v Praze tento příplatek činí méně než 100 Kč.

Na rozdíl od tarifů pro vytápění elektrickou energií zde neplatí, že by poplatky za distribuci klesaly. To znamená, že všechny domácnosti s běžnou sazbou, včetně těch s fixovanou cenou elektřiny, budou čelit zvýšeným platbám. Tento trend potvrzuje, že nejen silová elektřina, ale i další aspekty tarifů mohou ovlivnit konečné náklady spotřebitelů.

Budoucí vývoj plateb za jističe

V posledních letech se poplatky za jističe neustále zvyšují. Ve srovnání s rokem 2020 se roční příplatek za jistič 1×25 A v Praze zdvojnásobil, zatímco v jiných regionech došlo k nárůstu až o 150 %. Pro domácnosti s tepelnými čerpadly a elektrickými kotli jsou zvýšení mírnější, avšak i zde došlo k výraznému nárůstu v distribučních oblastech jako ČEZ Distribuce a E.G.D.

Závěr

Změny v platebních sazbách za jističe představují významný faktor pro domácnosti využívající elektřinu k vytápění. I přes vyšší měsíční náklady mohou tyto domácnosti díky nižším poplatkům za distribuci elektřiny nakonec ušetřit. Je však důležité sledovat další vývoj tarifů a investic do distribuční sítě, které mohou ovlivnit celkové náklady na elektřinu v budoucnu.

Zdroj: Novinky.cz (odkaz)