Foto: Freepik
Co jsou potenciálně nebezpečné asteroidy?
Potenciálně nebezpečný asteroid je takový, který se přibližuje k Zemi na vzdálenost menší než 0,05 astronomické jednotky (přibližně 7,5 milionu kilometrů) a má průměr větší než 140 metrů. Takové těleso by v případě srážky mohlo způsobit značné škody na regionální nebo globální úrovni.
Jak NASA monitoruje blízké průlety?
NASA prostřednictvím svého Úřadu pro koordinaci planetární obrany (Planetary Defense Coordination Office) neustále sleduje objekty blízko Země (Near-Earth Objects, NEOs). Pomocí teleskopů a radarů mapuje jejich dráhy, velikosti a potenciální rizika. Data jsou průběžně aktualizována a vědci využívají sofistikované modely k předpovědi budoucích pohybů těchto objektů.
Foto: Freepik
Proč se nemusíme obávat?
I když se některé asteroidy přiblíží relativně blízko, vesmírné měřítko vzdáleností je obrovské. Většina těchto těles proletí v bezpečné vzdálenosti, která je mnohonásobně větší než vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. NASA ujišťuje veřejnost, že prozatím nebyl objeven žádný asteroid, který by představoval bezprostřední hrozbu srážky se Zemí v blízké budoucnosti.
Co dělat v případě reálné hrozby?
V případě, že by byl objeven asteroid s vysokou pravděpodobností srážky, existují plány pro odklonění jeho dráhy. NASA a další vesmírné agentury pracují na technologiích, které by umožnily změnit trajektorii nebezpečného tělesa, například prostřednictvím kinetického nárazu nebo gravitačního traktoru.
Závěr
Blízké průlety asteroidů kolem Země jsou běžnou součástí dynamiky naší sluneční soustavy. Díky pokročilým technologiím a neustálému monitorování můžeme s vysokou přesností předpovídat jejich dráhy a včas identifikovat potenciální rizika. Aktuálně není důvod k obavám, ale je důležité pokračovat v podpoře vědeckého výzkumu a planetární obrany.
Zdroj: TN.Nova.cz (odkaz)