Foto: Freepik
1. Základní zimní výbava: Co by mělo být vždy po ruce
Řada řidičů si neuvědomuje, že v zimě se mohou ocitnout v situacích, které na podzim neřešili. Proto je důležité myslet na následující vybavení:
Škrabka a smetáček
Zdánlivě samozřejmá věc, ale často se stává, že řidiči z auta odjíždějí s ledem na oknech nebo se zbytky sněhu na střeše. To není jen nebezpečné, ale také nezákonné. Škrabka a smetáček by měly být základní výbavou každého vozu.
Lopata
Malá skládací lopata se hodí v případě, že zapadnete do sněhu. Může vám zachránit den, zejména pokud se dostanete do zapadlých oblastí nebo na neošetřené parkoviště.
Řetězy na kola
V některých oblastech, například na horách, jsou sněhové řetězy povinné. I když je nepotřebujete ve městě, jejich absence může znamenat, že vás sníh zastaví na místě.
Foto: Freepik
Tažné lano
Užitečné, pokud uvíznete nebo budete potřebovat pomoci jinému řidiči. Zkontrolujte, zda je lano v pořádku a správně uložené.
Startovací kabely
Nízké teploty jsou zabijákem baterií. Mít startovací kabely je v zimě téměř nutnost – nejen pro vás, ale i pro ostatní řidiče.
Deky a rukavice
Pokud uvíznete na delší dobu, je důležité zůstat v teple. Deka, rukavice a dokonce termoska s horkým nápojem mohou být záchranou.
Písek nebo podložky pod kola
Když se kola točí na místě, může pomoci písek nebo gumové podložky, které zvýší trakci.
2. Příprava auta na zimu: Nejde jen o pneumatiky
Zimní pneumatiky
Zimní pneumatiky jsou základ. Mají lepší přilnavost a dezén, který zvládá sníh i břečku. Zkontrolujte také hloubku vzorku – zákon požaduje minimálně 4 mm, ale více je v zimě vždy lepší.
Kapacita baterie
Nízké teploty snižují výkon autobaterie. Nechte si ji před zimou zkontrolovat v servisu a ujistěte se, že je v dobrém stavu.
Chladicí kapalina
Chladicí kapalina musí být odolná vůči mrazu. Zkontrolujte její bod tuhnutí a případně ji doplňte nebo vyměňte.
Stěrače a ostřikovače
Zimní stěrače jsou robustnější a lépe zvládají námrazu. Do nádržky na ostřikovače nalijte zimní kapalinu, která nezamrzne.
Těsnění dveří
Mrazivé počasí může způsobit, že se dveře přimrznou. Ošetřete těsnění silikonovým sprejem, aby zůstaly pružné a nelepily se.
3. Řidičské návyky: Jak jezdit bezpečně na sněhu
1. Jemné zacházení s plynem a brzdou
Na sněhu je klíčové ovládat auto plynule. Prudké přidání plynu nebo brzdění může způsobit smyk. Používejte jemné pohyby a plánujte každý manévr dopředu.
2. Větší rozestupy
Brzdná dráha na sněhu je výrazně delší než na suché vozovce. Nechte mezi sebou a autem před vámi dostatečný prostor.
3. Správná rychlost
Rychlost přizpůsobte stavu vozovky. Ani čtyřkolka nezaručuje bezpečí, pokud jedete nepřiměřeně rychle.
4. Vyhněte se prudkým pohybům volantem
Při zatáčení a manévrování se vyhněte prudkým pohybům, které by mohly auto destabilizovat.
5. Použití motorové brzdy
Při jízdě z kopce nebo při zpomalování je lepší používat motorovou brzdu. To znamená podřazovat na nižší rychlostní stupeň místo klasického brzdění.
4. Nezbytné rady pro krizové situace
Co dělat při smyku?
Zůstaňte klidní. Pokud začne zadní část vozu ujíždět, otočte volant do směru smyku, abyste získali kontrolu. Nikdy prudce nebrzděte.
Zapadnutí do sněhu
Nezkoušejte zběsile točit kola na místě. Místo toho zkuste lehce pohupovat autem dopředu a dozadu, případně pod kola nasypte písek nebo použijte podložky.
Viditelnost na prvním místě
Zajistěte, že máte vždy čisté čelní sklo, světlomety a zpětná zrcátka. Špinavé nebo zamrzlé sklo může vést k fatální nehodě.
5. Psychická připravenost: Nezapomeňte myslet dopředu
Zimní jízda není jen o technice, ale i o přístupu. Mějte na paměti, že zimní podmínky vyžadují trpělivost a pečlivé plánování. Vždy si naplánujte cestu, zohledněte aktuální počasí a počítejte s delší dobou jízdy.
Zimní jízda může být náročná, ale s pečlivou přípravou a správným přístupem ji zvládnete bezpečně. Pamatujte, že klíčem je prevence a rozvaha – od výbavy přes přípravu auta až po samotné řízení. Na silnici nejste sami, a proto je důležité myslet na sebe i na ostatní účastníky provozu.
Zdroj: CarAndDriver.com (odkaz)