Foto: Freepik
Výzkumy Marsu přinášejí nové otázky
Mars, často nazývaný Rudá planeta, přitahuje pozornost vědců už po staletí. Ačkoliv povrch Marsu působí jako nehostinná pustina plná prachu a skal, pod jeho povrchem by se mohly ukrývat tajemství, která ještě neznáme. Jednou z nejdiskutovanějších otázek v posledních letech je, zda by na Marsu mohl existovat život, a pokud ano, kde bychom ho měli hledat.
Nová studie NASA naznačuje, že jednou z klíčových lokalit by mohly být podpovrchové vrstvy prachového vodního ledu. Tento typ ledu se nachází na povrchu i pod povrchem Marsu, především v oblastech, které byly v minulosti pokryté sněhem a ledem. Vědci se domnívají, že právě zde by se mohly nacházet mikrobiální organismy schopné přežít díky fotosyntéze.
Foto: Freepik
Může na Marsu probíhat fotosyntéza?
Podle této nové studie, publikované v prestižním časopise Nature Communications Earth & Environment, by sluneční světlo procházející skrz vrstvy prachového ledu mohlo umožnit fotosyntézu v mělkých kapsách roztáté vody. Tyto kapsy by se mohly vytvářet pod povrchem ledu a prachu, což by poskytovalo podmínky pro mikroorganismy, podobně jako tomu je v některých extrémních oblastech na Zemi.
„Tato myšlenka není zcela nová, ale naše studie přináší nové důkazy o tom, že by podobné jevy mohly probíhat i na Marsu,“ říká Aditya Khuller, jeden z hlavních autorů studie. „Podobné kapsy vody nacházíme i v polárních oblastech na Zemi, kde se v nich daří řasám, sinicím a dalším jednoduchým formám života. Pokud bychom se dnes snažili někde ve vesmíru najít život, právě ledové dutiny na Marsu by byly jedním z míst, kam bychom se měli podívat.“
Co by mohlo ohřát led na Marsu?
Mars disponuje dvěma typy ledu – vodním a tzv. suchým ledem, což je vlastně ztuhlý oxid uhličitý. Pro účely této studie se vědci zaměřili na vodní led, který vznikl z dávného sněhu promíchaného s prachem. Tento typ ledu je zvláštní tím, že v něm obsažené částice prachu mohou absorbovat sluneční záření a následně ohřívat okolní led. Tím by mohlo dojít k roztání některých jeho částí a vzniku kapes roztáté vody. A právě tyto kapsy by mohly poskytovat ideální prostředí pro fotosyntézu a potenciální mikroorganismy.
Na Zemi se podobné jevy vyskytují například na ledovcích, kde prachové částice vytvářejí tzv. kryokonitové díry. Tyto malé dutiny v ledu jsou často plné roztáté vody a slouží jako živná půda pro řasy a další formy života.
Ochrana před nebezpečným zářením
Na rozdíl od Země Mars postrádá silné magnetické pole, které by planetu chránilo před škodlivým zářením z vesmíru. Vědci se domnívají, že podpovrchové vrstvy ledu by mohly poskytovat určitou ochranu před kosmickým zářením a zároveň bránit vypařování roztáté vody. Pokud by tato teorie byla potvrzena, mohly by být tyto kapsy roztáté vody jedním z mála míst na Marsu, kde by život mohl přežít.
Kde hledat život na Marsu?
Výzkumný tým NASA identifikoval několik oblastí, kde by se podobné kapsy vody mohly nacházet. Nejpravděpodobnějšími místy jsou oblasti mezi 30. a 60. stupněm severní a jižní šířky na Marsu, kde by se vodní led mohl nacházet dostatečně blízko povrchu, aby byl ovlivněn slunečním zářením. Tyto lokality by se v budoucnu mohly stát cílem jak robotických, tak i pilotovaných misí na Mars.
Aditya Khuller, hlavní autor studie, doufá, že se v budoucnu podaří vytvořit laboratorní podmínky, které by simulovaly podmínky na Marsu, aby bylo možné lépe porozumět tomu, jak by mohly tyto podpovrchové vodní kapsy fungovat a zda by skutečně mohly podporovat život.
Závěr: Jaká je budoucnost výzkumu Marsu?
Ačkoliv zatím nemáme přímé důkazy o existenci života na Marsu, studie jako tato přinášejí nové naděje a možnosti. Možnost, že by na Marsu mohl existovat život v podobě mikroorganismů, otevírá dveře k dalšímu výzkumu a budoucím výpravám na tuto fascinující planetu. Vědci po celém světě jsou stále blíže k odpovědi na jednu z nejstarších otázek lidstva: Jsme ve vesmíru sami?
Zdroj: kosmonautix.cz (odkaz)