Foto: Freepik
Konec tabu: Přiznání válčení ve vesmíru
Ještě před deseti lety bylo nemyslitelné, aby vrcholní představitelé americké armády mluvili o vesmíru jako o potenciálním bojišti. Dnes se tento postoj mění. Generál Chance Saltzman, náčelník štábu americké Vesmírné síly (Space Force), na konferenci v Orlandu uvedl: „Vesmír je bojovou doménou. To, že to můžeme říct otevřeně, je znakem změny přístupu.“
Dřívější zdrženlivost byla motivována obavami z vyvolání závodů ve zbrojení na orbitě. Tyto obavy však ustoupily do pozadí, zejména kvůli aktivitám Číny a Ruska, které testují technologie schopné zničit nebo vyřadit z provozu americké satelity.
Proč jsou satelity klíčové
Satelity představují páteř moderní armády. Poskytují zpravodajské informace, navigaci, komunikaci a podporu systémů protiraketové obrany. V budoucnu budou ještě důležitější pro zacílení zbraní a řízení bojových operací. Proto byla v roce 2019 založena Vesmírná síla, jejímž úkolem je chránit zájmy USA ve vesmíru.
„Integrované vesmírné operace“ zahrnují jak obranné, tak útočné kroky proti nepřátelským cílům, a to nejen ve vesmíru, ale i na Zemi, ve vzduchu a na moři. Takové operace mohou zahrnovat kybernetické útoky, rušení komunikace nebo fyzické zničení satelitů.
Jak by mohly vesmírné zbraně vypadat?
Mezi diskutované možnosti patří:
- Kybernetické útoky: Hackování satelitních systémů nebo jejich pozemní infrastruktury. Příkladem je ruský kyberútok na evropskou satelitní síť Viasat v den invaze na Ukrajinu v roce 2022.
- Elektronické rušení: Technologie schopné blokovat signály nepřátelských satelitů.
- Fyzické útoky: Použití anti-satelitních zbraní (ASAT), které mohou ničit satelity přímo v orbitě.
Zvláště znepokojivé jsou zprávy o ruském vývoji jaderné ASAT zbraně, která by mohla znepřístupnit nízkou oběžnou dráhu Země na několik let. Tato zbraň by porušovala Smlouvu o vesmíru z roku 1967, která zakazuje zbraně hromadného ničení ve vesmíru.
Ochrana satelitů a nové strategie
Jedním z klíčových cílů americké armády je zvýšit „odolnost“ satelitní sítě. Místo spoléhání na malé množství drahých satelitů chce Pentagon vyslat na orbitu megakonstelace tisíců menších satelitů. Tyto sítě by byly méně zranitelné vůči útokům.
Dalším návrhem je nasazení obranných satelitů, které by chránily klíčové vesmírné infrastruktury před útoky. Tyto „strážné“ satelity by mohly zasáhnout během několika hodin a zastavit nepřátelské satelity, které se pomalu přibližují k americkým zařízením.
Čína jako „pohybující se protivník“
Zvláštní pozornost věnuje americká armáda aktivitám Číny. Brigádní generál Anthony Mastalir, velitel amerických Vesmírných sil v indo-pacifické oblasti, upozorňuje na rostoucí schopnosti Číny integrovat své satelitní systémy do vojenských operací na zemi, ve vzduchu i na moři.
Čínská strategie „Anti-Access/Area Denial“ (A2AD) má za cíl zabránit přístupu amerických sil do oblasti Tichomoří. To zahrnuje sledování a zaměřování klíčových amerických vojenských cílů, jako jsou letadlové lodě nebo tankovací letadla.
Budoucnost vesmírného válčení
Debaty o útočných a obranných schopnostech ve vesmíru budou pokračovat i pod novými administrativami. Podle plánů konzervativního think-tanku Heritage Foundation by se USA měly zaměřit na znovuzískání ofenzivních schopností, které komplikují nepřátelské plány na první úder.
Generál Saltzman zdůrazňuje, že klíčem k úspěchu bude schopnost rychlé reakce a přizpůsobení se měnícím podmínkám: „Naším úkolem je zajistit, aby Spojené státy mohly kdykoli a kdekoli čelit jakékoli hrozbě.“
Závěr
Vesmír přestává být neutrálním prostorem pro vědecký výzkum a stává se dalším bojištěm. Přestože USA tvrdí, že jejich cílem je především obrana, otevřená diskuse o ofenzivních možnostech naznačuje novou éru vojenské strategie. Jak se budou tato opatření vyvíjet, bude mít zásadní dopad nejen na bezpečnostní situaci na Zemi, ale i na budoucnost využívání vesmíru.
Zdroj: Arstechnica.com (odkaz)