Foto: Freepik
Jak se TikTok dostal do této situace?
Spor se točí kolem zákona, který požaduje zablokování TikToku americkými poskytovateli internetu a digitálními obchody v případě, že čínský vlastník ByteDance aplikaci neprodá do amerických rukou. Podle vlády Spojených států představuje TikTok bezpečnostní hrozbu, a to kvůli údajnému předávání uživatelských dat čínské vládě. Firma tato obvinění dlouhodobě odmítá.
Soudní panel se však přiklonil na stranu vlády s tím, že její argumenty týkající se národní bezpečnosti jsou v souvislosti s TikTokem „přesvědčivé“.
Dopad na uživatele a podnikání
TikTok varuje, že zákaz by byl likvidační nejen pro samotnou platformu, ale i pro její širokou základnu uživatelů. Malí podnikatelé a tvůrci, kteří na TikToku staví své živobytí, by podle odhadů přišli o miliardové příjmy, a to už během prvního měsíce platnosti zákazu. Firma označuje celý zákon za protiústavní a nespravedlivý, protože ohrožuje ekonomickou stabilitu celé komunity.
Foto: Freepik
Ve svém oficiálním stanovisku společnost uvádí, že by se tato legislativa negativně dotkla mnoha tvůrců a drobných firem, které TikTok využívají k propagaci a růstu svého byznysu.
Politické pozadí
Za pozornost stojí i termín, kdy má zákaz vstoupit v platnost – jen den před plánovanou inaugurací Donalda Trumpa. TikTok v právních dokumentech upozornil, že Trump se veřejně vyjádřil k možnému „zachránění“ této sociální sítě. Nová administrativa by tak mohla mít prostor k přehodnocení nebo úpravě zákona. Odklad, o nějž TikTok usiluje, by jí dal příležitost celou záležitost pečlivě prověřit.
Co přijde dál?
TikTok požádal soud o vyjádření do 16. prosince. Pokud bude žádost o odklad zamítnuta, stále to neznamená definitivní konec. V případě, že se do věci vloží Nejvyšší soud, může mít společnost další šanci změnit nepříznivý vývoj.
Osud TikToku ve Spojených státech tak zůstává nejistý. Pro stovky milionů amerických uživatelů to znamená jediné: napjaté čekání, zda oblíbená platforma zůstane i v příštím roce dostupná.
Zdroj: Engadget.com (odkaz)