Foto: Freepik
1. Silné heslo a dvoufaktorové ověřování
Základem bezpečí je silné, unikátní heslo – nepoužívejte jména, data narození ani jednoduché číselné řady. Ideální kombinace obsahuje velká i malá písmena, čísla a speciální znaky.
Navíc využijte dvoufaktorové ověření (2FA), kdy kromě hesla zadáváte i kód z SMS nebo autentifikační aplikace. Díky tomu se k vašemu účtu jen tak někdo nepřihlásí, ani kdyby znal vaše heslo.
2. Pravidelné aktualizace
Nezapomínejte na aktualizace operačního systému, prohlížeče i bankovní aplikace. Starší verze mohou obsahovat chyby, které útočníci dobře znají a zneužívají. Nastavte si automatické aktualizace, aby vás systém nemusel každý týden přemlouvat – tím zajistíte, že máte vždy nejnovější bezpečnostní záplaty.
3. Vyhýbejte se nezabezpečeným veřejným sítím
Veřejné Wi-Fi v kavárnách, na nádražích nebo letištích představují snadný cíl pro odposlech dat. Pokud potřebujete nutně využít internet mimo domov, alespoň si zapněte VPN, která přenášená data šifruje. Nejlepším řešením je ale přihlášení k internetovému bankovnictví provádět jen na důvěryhodné síti, například doma.
Foto: Freepik
4. Pozor na phishing
Phishingové útoky často přicházejí v podobě e-mailu nebo SMS, které se tváří jako zpráva z vaší banky. Vyzývají vás k okamžitému přihlášení nebo prozrazení údajů.
Nepodléhejte panice. Do svého bankovnictví se vždy přihlašujte jen přes oficiální web nebo mobilní aplikaci. Nevěřte odkazům v e-mailech a podezřelým zprávám. Pokud máte pochybnosti, ověřte situaci přímo u své banky.
5. Pravidelná kontrola transakcí
Nenechávejte kontrolu účtu na „někdy příště“. Pravidelně se dívejte na své transakce a ujistěte se, že všechny platby odpovídají tomu, co jste sami zadali. Pokud se objeví cokoliv podezřelého, nečekejte – kontaktujte banku co nejdříve.
Mnoho bank také nabízí upozornění na transakce prostřednictvím SMS nebo aplikace. Stačí je aktivovat a budete mít přehled o svých penězích v reálném čase.
6. Chraňte svá zařízení
Počítač i chytrý telefon si zaslouží dobrou obranu. Kvalitní antivirový program, firewall a důvěryhodné aplikace stažené z oficiálních zdrojů jsou základem, který vám pomůže bránit se proti malwaru a dalším hrozbám.
7. Buďte opatrní s údaji o účtu
Vaše banka po vás nikdy nebude chtít heslo, PIN ani ověřovací kód přes e-mail nebo telefon. Pokud to po vás někdo chce, je to jasný signál, že něco není v pořádku. Ověřte si každou takovou žádost přímo na zákaznické lince banky.
8. Po práci se odhlašujte
Na sdílených počítačích nebo při přihlášení v knihovně či internetové kavárně se po každém ukončení práce nezapomeňte odhlásit. Nenechávejte své účty jen tak „otevřené“ pro někoho, kdo k počítači přijde po vás.
9. Zálohování dat
Nikdo nechce přijít o důležité dokumenty nebo fotky. Pravidelné zálohování na externí disk nebo do cloudu znamená, že pokud dojde k napadení vašeho počítače, máte důležitá data stále k dispozici a nenávratně o ně nepřijdete.
Shrnutí
Bezpečnost v online bankovnictví není ojedinělý úkon, ale dlouhodobý zvyk. Snažte se přemýšlet o tom, co děláte, kde se přihlašujete a jak se chováte k citlivým datům. Jen pár jednoduchých opatření vám může ušetřit spoustu starostí a udržet vaše finance v bezpečí. Pamatujte, že dobře nastavená prevence je vždy snazší než řešit následky úspěšného útoku.
Zdroj: Forbes.com (odkaz)