Foto: Freepik
Místa přistání se nacházejí v kráterech a stinných oblastech, kde panují některé z nejnižších teplot ve Sluneční soustavě. Astronauti zde budou muset zvládnout extrémní chlad dosahující až mínus 334 °Fahrenheit (-203 °C), což vyžaduje speciální lunární obleky, které NASA vyvíjí ve spolupráci se společností Axiom Space. Tato nová lunární obleky, představené na konferenci IAC 2024 v Miláně, mají umožnit astronautům přežít a pracovat ve ztížených podmínkách této nehostinné oblasti Měsíce.
„Jižní pól Měsíce je zcela odlišný od míst, kde jsme přistáli během misí Apollo,“ uvedla Sarah Noble, vedoucí vědeckého týmu mise Artemis. „Tato oblast nabízí přístup k některým z nejstarších měsíčních útvarů a chladným, zastíněným oblastem, které mohou obsahovat vodu a další sloučeniny. Každá z těchto přistávacích lokalit nám umožní provádět úžasný vědecký výzkum a učinit nové objevy.“
Význam zmrzlé vody pro budoucí lunární mise
Voda zjištěná v jižních polárních oblastech Měsíce má nejen potenciál podpořit trvalý lunární základ, ale může být i zdrojem kyslíku a vodíku, které jsou zásadní pro udržitelnost základny. Kromě toho jsou tyto prvky klíčovými složkami raketového paliva, což může pomoci snížit náklady na dopravu materiálů z povrchu Země. Voda na Měsíci by také mohla sloužit jako ochrana před radiací, kdy stěny tvořené vodou nebo ledem mohou blokovat nebezpečné částice ze Slunce nebo hloubkového vesmíru.
Foto: Freepik
Lunární zákony týkající se využívání měsíčních zdrojů jsou však stále nejasné. Podle Smlouvy o kosmickém prostoru z roku 1967 žádný stát nemůže vlastnit území nebo si nárokovat suverenitu na Měsíci, ale země mohou Měsíc prozkoumávat a získávat materiály nezbytné pro přežití a vědecké cíle. NASA tak v budoucnu musí zvážit, jakým způsobem budou zdroje na Měsíci využívány, aby byly zajištěny dlouhodobé mise a potenciální lunární základny.
Devět potenciálních přistávacích míst a jejich výběr
NASA bude pokračovat v dalším upřesňování přistávacích míst na základě několika klíčových faktorů, jako je přístup k vědecky zajímavým oblastem, dostupnost vody a možnosti pro vozidlo Lunar Terrain Vehicle (LTV), které astronautům umožní dosáhnout vzdálenějších míst a provádět rozsáhlejší výzkum než dříve. NASA pro přistání navrhuje místa v takzvaných „Permanentně zastíněných oblastech“ (PSR – Permanently Shadowed Regions), kde panuje temnota a voda zůstává zamrzlá po miliardy let. Pro tyto oblasti, vyznačující se dlouhými stíny, NASA využívá snímky pořízené sondou Lunar Reconnaissance Orbiter, které tvoří mozaiku jednotlivých potenciálních lokalit.
Výběr správné lokality je zásadní nejen pro vědecké cíle, ale i pro přípravu astronautů na hluboký vesmír. Artemis III je součástí širšího programu, který má připravit astronauty na budoucí lety na Mars. Měsíční jižní pól nabízí jedinečné podmínky, které mohou pomoci NASA lépe pochopit a zvládnout výzvy, kterým budou astronauti čelit při dlouhodobých misích mimo oběžnou dráhu Země.
Houston, we have a new spacesuit.
At the #IAC2024 in Milan, @Axiom_Space unveiled the flight design of its lunar spacesuit that @NASA_Astronauts will wear during the #Artemis III mission when they set foot on the Moon for the first time in over 50 years. pic.twitter.com/VtF2H3stKp— NASA Artemis (@NASAArtemis) October 16, 2024
Axiom Space a nový lunární oblek pro extrémní podmínky
Na konferenci IAC 2024 v Miláně NASA a její partner Axiom Space představili nový design lunárního obleku, který astronauti budou používat v rámci mise Artemis III. Tento oblek je navržen tak, aby astronautům umožnil přežít a pracovat v extrémně nízkých teplotách na jižním pólu Měsíce. Je vybaven technologií, která umožní astronautům pohybovat se v silně zastíněných a neprozkoumaných oblastech a chrání je před extrémním chladem, jenž by jejich dosavadní vybavení neumožnilo přežít. Tento nový oblek představuje klíčovou inovaci, která podpoří NASA v jejich snaze o hlubší a dlouhodobější průzkum Měsíce a zároveň otevře dveře ke studiu neznámých částí lunárního povrchu.
Přistání na Měsíci jako příprava na Mars
NASA s misí Artemis III plánuje otevřít novou kapitolu průzkumu Měsíce, která má připravit astronauty na další fázi průzkumu vesmíru – cestu na Mars. Při těchto dlouhých misích budou muset astronauti čelit mnoha podobným podmínkám, jako je extrémní chlad, izolace a závislost na místních zdrojích. Výzkum a vývoj technologií během misí Artemis tak budou hrát klíčovou roli v tom, jak NASA a její partneři připraví lidskou posádku na překonání těchto překážek.
NASA očekává, že mise na Měsíci pomohou vyřešit praktické otázky ohledně logistiky a udržitelnosti lidských posádek na jiných planetách. Dlouhodobým cílem programu Artemis je položit základy pro stálou přítomnost na Měsíci, a to nejen jako základny, ale také jako testovacího prostředí pro technologii, která by umožnila přistání a pobyt na Marsu v následujících desetiletích.
Nová éra měsíčních misí
Program Artemis je jasným symbolem toho, že NASA a její partneři směřují k nové éře vesmírného průzkumu. Příprava na přistání na jižním pólu Měsíce představuje technickou i vědeckou výzvu, která vyžaduje jak inovace, tak spolupráci s komerčními a mezinárodními partnery. NASA navíc tímto programem inspiruje další země k výzkumu vesmíru a vytváří nové možnosti pro mezinárodní spolupráci ve vesmíru. S každým dalším krokem na Měsíci se přibližuje i cíl dostat se na Mars – a přistání na jižním pólu je důležitou etapou na této dlouhé cestě.
Mise Artemis III tak bude nejen dalším přistáním na Měsíci, ale také důležitým krokem k pochopení hlubokého vesmíru a přípravou na budoucí mise, které jednou mohou přinést lidstvo na Mars a dál.
Zdroj: Mashable.com (odkaz)