Foto: Pixabay
Před pár lety ještě nikdo nevěděl, co to kryptoměny jsou. Naproti tomu dnes to ví snad každý. Pro některé lidi to je dobrý prostředek pro investice a pro druhou skupiny je to jen „krypto kravina“. Odpůrcům kryptoměn pak vadí především dvě věci, a to nestabilní hodnota kryptoměn a jejich úplně zbytečná ekologická zátěž, kde těžba kryptoměn zatíží naši zemi stejně, jako celé Švédsko.
Řešením by mohlo být zefektivnění algoritmu pro těžbu kryptoměn, díky čemuž by klesla i celková ekologická zátěž. Přesně toto je program nové kampaně s názvem „ Změňte kód, ne klima“, kterou vede skupina klimatických aktivistů z různých organizací, jako je například Greenpeace.
Foto: Pixabay
Podle těchto aktivistů musí existovat řešení pro těžbu bitcoinu, a také již začali podnikat konkrétní právní kroky. Souvisí to i s faktem, že největší velmoc pro těžbu kryptoměn, Čína, nedávno právě kryptoměny ilegalizovala, a proto tuto pomyslnou štafetu přebírá USA.
Zde však dochází k problému, protože kvůli těžbě bitcoinů se oživují a znovu otevírají uhelné elektrárny, které měly být již zavřené. Jiná situace je u etherea, které již přešlo na nový způsob pro ověřování transakcí a tím má prý snížit spotřebu energie o zhruba 99 %.
Je proto prý nevyhnutelné, aby bitcoin následoval ethereum a změnil svůj kód. V současné době totiž bitcoin vyloženě motivuje k maximální spotřebě energie. Není proto vyloučeno, že v budoucnu budou USA a EU ekologicky čisté země, ale v jiných zemích se budou otevírat uhelné elektrárny a bude se produkovat bitcoin jen proto, aby tyto země měli nějaký stabilní příjem.
Zdroj: Novinky.cz (odkaz)