Konec 5G přijde brzo. Příští rok nastupuje 6G, které bude do 2030 pohánět virtuální vesmír

I když je tomu teprve pár let či měsíců, co se začala nasazovat 5G mobilní síť, dá se očekávat podle vývojářů 6G sítě, že klíčové technologie pro mobilní komunikační sítě by mohly být dostupné již příští rok. V roce 2030 pak dojde k masivnímu nasazení. Její klíčová úloha bude v propojení s virtuálním vesmírem, protože právě ten bude vyžadovat rychlý datový tok.

Foto: Pixabay

V současné době se pracuje nejen u nás, ale v celém světě na nasazení a rozšíření 5G mobilních sítí. Ty slibují oproti současné LTE o mnoho vyšší rychlost a tím pádem i větší možnosti ve světě technologií. Nedávno jsme vás informovali o tom, že Dopravní podnik hl. m. Prahy dokončil předčasně nasazení 5G sítě po celém pražském metru.

I když rozšiřování a nasazování 5G sítě ještě není ani zdaleka u konce – spíše se zdá, že je v začátku – začínají vědci ze všech koutů světa aktivně pracovat na nové generaci, a to 6G sítě. Překvapením je zpráva z posledních dnů, podle které by klíčové technologie pro mobilní komunikační sítě mohly být dostupné již příští rok, přičemž 6G síť přijde už v roce 2030.

Foto: Pixabay

Rychlost této nové sítě by měla být ve srovnání s 5G sítí zhruba 100krát navýšena, a to až na jeden terabajt za sekundu. To umožní vývojářům zapojit do této sítě i špičkové inteligentní zařízení a výpočetní techniku. V tuto chvíli vývojáři 6G sítě řeší otázku, jak zabezpečit přenos tak obrovského množství dat kamkoliv na světě.

O možnostech využití 6G sítě se vedou spory a každý národ či každá instituce vidí své možné využití. Obecně však Češi chtějí tuto síť využít na testování dronů za hranicí viditelnosti, videohovory se složkami Integrovaného záchranného systému v případě krize či obecně k zajištění bezpečnosti obyvatel.

Naproti tomu v Jižní Koreji mají daleko větší plány, protože chtějí pomocí 6G sítě digitálně klonovat lidi. Společnost Samsung pak v jedno ze svých oficiálních prohlášení uvedla, že s pomocí pokročilých senzorů, umělé inteligence a komunikačních technologií bude možné replikovat fyzické entity včetně lidí, zařízení, objektů, systémů, a dokonce i celých míst, ve virtuálním světě.

Společnost Samsung a Huawei již před několika lety spustili zvláštní oddělení určené pro výzkum 6G sítí. Dle dosavadních údajů z výzkumu a vývoje plyne, že by rychlost měla být vyšší než 1000 Gbps a latence téměř desetinová, tedy pod 100 mikrosekund. Naprostou novinkou, kterou společnost Samsung chystá, a která by měla přijít spolu s 6G je tzv. imerzivní rozšířená realita (XR), což jsou v podstatě věrohodné mobilní hologramy či digitální repliky.

Pomocí těchto technologií pak budou moci lidé také lépe provozovat své digitální dvojče ve virtuálním světě. I když toto všechno zní lákavě a neuvěřitelně, hlavními uživateli této sítě nové generace budou především stroje. Ty totiž využijí její potenciál na plno.

Zdroj: Techxplore.com (odkaz), SeznamZprávy.cz (odkaz)

Přidat na domovskou stránku Seznam.cz
ARCHIV