Foto: Pixabay
Dron SolarXOne, který je poháněný fotovoltaickými články a monitorovaný na dálku z pozemního ovládání, nalezne využití v široké škále oborů od zemědělství, přes monitoring plynového potrubí či elektrické sítě až po námořnictvo. Jeho charakteristickým rysem jsou dvě křídla, která zvětšují plochu pro fotovoltaické články a zároveň zajišťují optimální letový výkon. Tímto důmyslným designerským řešením stroj získal nejen lepší aerodynamické vlastnosti, ale také lepší ovladatelnost a stabilitu. Zároveň mohlo být zredukováno rozpětí křídel na 4,5 metru, při dosažení maximálního výkonu. Pro francouzské konstruktéry byla stěžejní také celková váha dronu, která vzhledem k mezinárodní legislativě, respektive využitelnosti na různých trzích, nesměla přesáhnout 25 kg.
„V rámci celého vývoje našeho autonomního dronu jsme se potýkali s celou řadou výzev. Ať už se jednalo o aerodynamiku, zdroj energie, komunikaci či ovládání, museli jsme vše řešit v rámci jednoho systému. S tímto náročným úkolem nám neuvěřitelně pomohla cloudová platforma 3DEXPERIENCE, díky níž mohl celý tým pracovat na návrzích, testech a simulacích v jednotném prostředí z jakéhokoliv místa,“ uvádí Benjamin David, prezident společnosti XSun.
Zástupci společnosti XSun s tímto dronem letos provedli úspěšný 12hodinový, plně autonomní let. Demonstrovali tak, že je stroj schopen jak autonomního vzletu i přistání, tak i absolvování více než 600km letu a to vše za využití obnovitelné solární energie. SolarXOne je schopen letět stovky kilometrů a nést různé senzory, které mají díky solárním článkům dostatek energie.
„Cloudové řešení společnosti Dassault Systèmes bylo vynikající volbou. Vzhledem k tomu, že hodně cestuji a moje kancelář nikdy není na stejném místě, mám díky tomuto softwaru přístup ke všem souborům odkudkoli,“ dodává Denis Pitance, testovací inženýr společnosti XSun.
Do startupového akcelerátor 3DEXPERIENCE Lab společnosti Dassault Systèmes se v průběhu posledních tří let přihlásilo více než 600 společností či projektů, z nichž bylo ke spolupráci přizváno 25. Vedle společnosti XSun tak ze spolupráce s odborníky a výhod profesionálních 3D vývojářských technologií těží například firma vyrábějící přenosné nabíjecí stanice pro elektromobily nebo společnost zabývající se 3D tiskem lidských buněk. Hlavním cílem akcelerátoru je podpora projektů, které jsou v souladu s cíli udržitelného rozvoje OSN (Sustainable Development Goals – SDGs).
Zdroj: Interní tisková zpráva společnosti XSun