Zdroj: Pixabay

Nedávno jsme vás informovali o tom, že astronauti na ISS jsou v ohrožení, protože z Mezinárodní vesmírné stanice stále uniká vzduch a prozatím nevědí, kde je nějaká díra. Naštěstí se astronautům pobývajících na ISS podařilo svépomocí vypátrat, kde v jednom z původních modulů, modul Zvezda, je prasklina.

K odhalení posloužil podle agentury TASS obyčejný čajový sáček. Ten se totiž ve stavu beztíže pohybuje podle proudění vzduchu a sledování sáčku se dostali až na místo, kde uniká kyslík. Dramatický problém měl tak poměrně primitivní řešení.

Zdroj: NASA

Veškeré pozorování čajového pytlíku bylo pečlivě zdokumentováno a Ruské Středisko řízení kosmických letů (CUP) poradilo posádce, aby dané místo zalepili izolepou. Výkonný ředitel pilotovaných programů ruské kosmické agentury Roskosmos pak potvrdil, že životy ani zdraví posádky již nejsou v ohrožení a že na ISS bude dopraven nová zásoba kyslíku.

Na ISS dorazily navíc posily v podobě nové tříčlenné posádky, kterou dopravila za rekordně krátký čas 3 hodiny a 3 minuty ruská loď Sojuz MS-17. Mimo jiné prý s sebou přivezla i materiál na přesnou lokalizaci místa úniku a na jeho profesionální ošetření.

Zdroj: Tass.com,  NASA.gov